Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

AliErdemAk

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
12
Tepki
6
Puan
3
Trafik sigortası başka bir deyişle zorunlu trafik sigortası, trafik karayolları kanununun 2918 sayılı kanununca düzenlenen, trafikte olan her aracın yaptırmakla zorunlu olduğu bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasındaki amaç, kaza yapan araç sahibinin haklarını karşılamak değil, karşı tarafın hasar ve tazminat gerektiren durumlarında oluşan kayıpları karşılamaktır. Bu durum ise çoğu defa yanlış anlaşılmaktadır. Trafik sigortasını yapan kişi kendi masraflarını karşılayamamaktadır. Araçları için zorunlu trafik sigortası yaptırmayanların trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Yapılan denetimlerde trafik sigortası olmayan araçlar bir ceza yaptırımı ile karşılaşırlar. Trafik sigortasının süresi dolan veya yaptırmayan araçlar trafikten men edilerek, bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına götürülür. Sonrasında ise trafik sigortası yapılana kadar araçlar bekletilir.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında ödenecek olan zarar karşılama tutarları, ödenen prim ile ilgilidir ve içeriğine göre belirli üst limitlere sahiptir. Bu limitler oluşan olay ve duruma göre bambaşkalıklar göstermektedir. Mesela, bir can kaybı durumunda tazminat için ödenecek tutar ile yaralanmayla biten bir kaza sonucunda hastane masrafları için ödenecek tutar bambaşka olacaktır. Benzer halde, araçlarda oluşan maddi hasarlara karşılık ödenecek tutar değişiklik gösterebilmektedir. Bu ödenecek tutarlar genel itibari ile her sene değişmektedir ve buna istinaden senelik ödenecek primlere bu durum yansıtılmaktadır.

Özet olarak, zorunlu trafik sigortasını yaptırmak mecburidir ve devlet tarafından denetime tabi olan bir konudur. Kasko yaptırmak gibi isteğe bağlı bir durum değildir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst