Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Yerli Otomobil Özellikleri Neler?

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3
Yerli otomobilin banttan inmesine aylar kala yerli araç sahibi olmak isteyen herkes yerli otomobil özellikleri ve fiyatı gibi konularda araştırma yapıyorlar. Gerek yerli otomobilin tanıtım süreci ve gerekse sonraki süreçte yerli otomobilin özelliklerine dair açıklananları ele alarak, aracın özelliklerini “Araba Forum” takipçileri için paylaştık.

Yerli Otomobil Özellikleri​

Kısa adı TOGG olarak açıklanan ve açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olan TOGG yerli otomobil, Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtıldığı günkü heyecanını koruyor. Tasarımının yanı sıra teknik detayları ile de otomobil yorumcularından tam not almayı başaran TOGG’un, 2022 yılı sonuna kadar banttan ilk üretim ile inmesi bekleniyor. İşte yerli otomobil özellikleri

yerli-otomobil-ozellikleri.png


Teknik Özellikleri​

  • Batarya doluluk kapasitesine göre tek şarj ile 300 ila 500 km mesafe yol alabilecek iki ayrı paket seçeneği sunuluyor.
  • Lityum iyon piller, yerli otomobilin güç merkezi olacak.
  • %80 batarya doluluk oranına, 30 dakika gibi kısa bir zamanda ulaşılabilecek.
  • Özel teknoloji fren sistemi, aracın yavaşladığı esnada %20 oranında kendiliğinden şarj olabilmesine ve dolayısıyla aynı oranda daha fazla gidebilmesine imkan tanıyacak.
  • 400 HP dört tekerden çekişli ve 200 HP arkadan itişli olmak üzere, farklı iki motor seçeneği ile üretilecek.
  • Saatte 180 km hıza ulaşılabilecek.
  • 200 HP motor seçeneği 0-100 km/sa hızlanma süresi 7,6 saniye olarak tanımlanırken, 400 HP motor seçeneği ise 4,8 saniye olarak tanımlanmaktadır.
  • Tüm fabrika güncellemelerinin, 4 ve 5G internet bağlantı teknolojileri ile otomatik alınması bekleniyor.
  • Araç arıza yaptığında kullanılan teknolojik donanımlar sayesinde, uzaktan müdahale söz konusu olabilecek.
  • 3. Seviye otonom sürüş vaat eden yerli otomobil özellikleri arasında, gelişmiş teknolojilerin en iyi seviyede kullanılması bekleniyor.

Tasarımsal Özellikler​

TOGG özellikleri arasında en dikkat çekenlerden biri de, aracın kendine özgü tasarımı oldu. Kimileri tarafından eleştirilmiş olsa da birçok markanın tasarımı, doğal olarak oto tasarım firmaları tarafından yapılmakta ve beğenilen tasarım üzerinde çalışılmaktadır. TOGG tasarımı da bu şekilde gelişmiş olup, Pininfarina adlı İtalyan oto firmasının hayal gücü ile ortaya çıktı.

Yapılan açıklamalara göre TOGG tasarımı için 121 mühendis görev almış ve son dokunuşlardan sonra şimdiki görünümünü almıştır.

Yerli otomobil Euro NCAP çarpışma testleri için özel olarak tasarlanmış ve bu testlerde 5 yıldız puanlamaya sahip olacak şekilde son halini almıştır. Toplam 9 ayrı hava yastığına sahip olan araçtaki bu sistemin iki tanesi opsiyonel olarak bulunuyor.

2030 yılsonuna kadar toplamda 5 ayrı modelin üretilmesi planlanan TOGG, ilk modelinde ise karşımıza C sınıf bir SUV model ile çıkmış olacak. Lale motifleri Türk devletlerinin geçmişinde kullanıldığı gibi, tasarımında kullanılan ön aydınlatmanın hilal bıyıklara benzetilmesi de Türk milletinin geçmişine atıfta bulunmak olarak algılanmıştır.

Gösterge panelinin de son sistem teknolojik elektronik unsurlardan oluşması da yerli otomobilin özellikleri arasında yer alıyor. Zira aracın 10 inç boyutunda navigasyon ve multimedya ekranı, daha estetik ve konforlu kullanıma imkan veriyor.

Toplamda 22 milyar lira gibi bir yatırım maliyeti bulunan yerli otomobil üretimini; TOBB, Zorlu Holding, Turkcell, BMC, Anadolu Grubu, Kök Grubu gibi ortaklar üstlenmiş durumdalar. Bu yıl içerisinde banttan inmesi beklenen yerli otomobil TOGG’un, sonraki yıllarda ülke ekonomisine ciddi katkılarının olması bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst