Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak?

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3
Yerli otomobil heyecanlı yaşayan ve üretimini dört gözle bekleyen birçok insan, yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Sorusuna cevap aramaktadır. Bu soru daha çok aracı almayı düşünenler tarafından merak edilirken, aynı zamanda yerli otomobil alma planı olmayan kişiler tarafından da merak edilmektedir.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar?​

Küresel ölçekte otomotiv pazarında yer almak isteyen Türkiye, yerli otomobil iddiasıyla ortaya çıktığı günden itibaren taraflı tarafsız herkeste büyük bir heyecanla oluştu. Birçok insan lüks sınıfında üretilmesi nedeniyle yerli otomobilin fiyatları konusunda sıkıntı olacağını düşünürken, kimileri ise ülke ekonomisine katkısını dikkate alarak süreci istisnasız bir şekilde desteklemeye devam ediyor.

Sedan ve SUV olarak 2 farklı modelde üretilecek olan yerli otomobil TOGG, gelişmiş teknolojik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Kimi gazeteciler yerli otomobil fiyatı ne kadar? Sorusuna 1 milyon TL bandında olacağı şeklinde yorumlarda bulunurken, döviz kurları da bu yorumları doğrulayacak nitelikte görünüyor.

Ancak şirket CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre c SUV araç sınıfındaki modellerle rekabetçi düzeyde fiyat beklentileri bulunuyor. Bu açıklamalar da dikkate alınırsa, aracın en boş modelinin ortalama 600.000 TL üzerinde olacağını söylemek mümkün olacaktır.

Bazı analistler ise ÖTV desteği gibi uygulamalardan bahsediyor olsalar da, rekabet kanununa aykırılık sebebiyle ÖTV desteği şu an için söz konusu değildir. Ancak bunun yerine hükümet, yerli araç almak isteyenler için ayrı bir teşvik yürürlüğe koyabilir.

yerli-otomobil-ozellikleri.png


Türkiye'deki Alım Gücü İçin Müsait Olmayabilir​

Yapılan bazı yorumlarda ise yerli otomobil fiyatları nedeni ile Türkiye'deki alım gücü için fazla müsait olmayacağı yönünde açıklamalar bulunuluyor. Ancak döviz kurunun artması ile birlikte güncel otomobil fiyatlarına baktığımızda, Avrupa markalarının da yine bu sınıfta yer alan araçlar için yakın bir ortalamaya sahip olduklarını söylemek mümkün.

Türkiye'de yılda yaklaşık 8 milyon ikinci el araç satışı gerçekleşirken, sıfır araç satışları ise, 700.000 bandında kalmaktadır. Satışı yapılan ikinci el araçların yaş ortalamasının ciddi manada düşük olması, Türkiye'de yaşayan bireylerin araç alım gücünü de net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdilik yerli otomobil fiyatları hakkında yapılan yorumlar ve verilen ipuçları böyle olurken, özellikle 2033 yılına kadar üretimi planlanan 5 farklı model ile TOGG fiyatlarının farklı kesimlere hitap edeceği görüşü de hakimdir.

Yerli otomobil fiyatı hakkındaki görüşlerinizi, post göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst