Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Yapay Zeka, Sis, Yağmur Ve Karda Yolu Bulmanızı Sağlayacak

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
Zorlu hava koşullarında, gözün gözü görmediği sisli havalarda kaybolmamak için yapay zeka size yol gösterecek. GPS uygu sistemi ve navigasyon, sinyal olmayan alanlarda bile AI yapay zeka ile kaybolmanızı önleyecek .California teknoloji üniversitesi araştırmacıları bu sorunu halletmek için bir algoritma geliştirdiler.

(VTRN) navigasyon sistemi aslında 1960 yılında zaten geliştirilmişti.

Bu sistem, çevredeki kamera görüntülerini, özel bir veri tabanında saklanan yüksek kaliteli uydu görüntüleri ile karşılaştırarak çalışır. Bu yaklaşım, çevredeki manzarayı büyük ölçüde değişmediği sürece işe yarar, bu kar örtüsü veya ağaçlardan düşen yapraklar olabilir. Ne yazık ki, aynı araziye ait görüntüleri mümkün olan her koşulda VTRN veritabanına girmek imkansızdır, bu nedenle bu tür görsel sistemler çoğu zaman eşleşme bulamaz ve güvenilmez sonuçlar verir. California Teknoloji Enstitüsü ve NASA Jet Propulsion Laboratory'deki (JPL) araştırmacılar, görsel yönlendirme görevi için özel olarak eğitilmiş bir yapay zeka sistemi kullanmaya karar verdiler. Bu sistemde, kişilerin katılımı ve kişiler tarafından hazırlanan yorumlanmış veri setleri olmadan, sistemin tamamen bağımsız olarak öğrenmesini sağlayan öz kontrollü öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Böyle bir yapay zeka sistemi, görüntüleri analiz ederek, görüntülerde, yüksek olasılıkla gözden kaçacak ve insanlar tarafından dikkate alınmayacak ayrıntı ve özellikleri bulur.
yapay-zeka.jpg
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst