Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Vurup Kaçan Araçlar İçine Ne Yapılabilir?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Arabalar ulaşımı daha kolay ve parlak hale getirir. Ancak trafikte beklenmedik şeylerin olma olasılığı farkındalık gerektirir. Sürücü arabalar ve kurallar konusunda ne kadar bilinçli olursa, o kadar panik ortadan kalkacaktır.

Yollardaki en büyük sorun kazalardır ama her kaza masum değildir. Kazalar ihmal sonucu meydana gelse de bazı sürücüler kaza yapan araçlarını geride bırakıp kaçıyor. Bu durum, bir kazadan sonra en çok can sıkıcıdır çünkü bazen çarpma ve koşma kazalarında suçluyu bulmak mümkün değildir.

Bir trafik kazası sonucu maddi hasar meydana geldiyse, hangi rotanın izleneceğini bilmek doğru önlemin alınmasını sağlayacaktır.

Peki, bir kaza durumunda hangi yöne gitmelisiniz?

Olay yerinde bir kaza olması durumunda hangi güzergah kullanılmalıdır?


Trafik sıkışıklığında veya park halindeyken kaza meydana gelebilir. Genel olarak konuşursak, iki farklı duruma bakmak aynı şeydir. Olay yerinden ayrılmadan önce bunu polise bildirmelisiniz. Olayın polis kontrolünden çıkması durumunda jandarma sorumlu olacaktır.

Bir damperli kamyon gördüyseniz ve plakasını aldıysanız, gerekli bilgileri kolluk kuvvetleriyle paylaşmanız sizin için daha kolay olacaktır. Kolluk kuvvetleri durumu tespit ettikten sonra kaza sonrası hasarın tespiti için tutanak altına fotoğraf çekilir.

Kazaya tanık olunmazsa işler biraz daha karmaşık hale gelebilir. Bu durumda, yakınlarda görgü tanığı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Özellikle yoğun nüfuslu bir bölgedeyseniz görgü tanığı bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin etrafta MOBESE kameraları var, bu kameraları görmek isteyebilirsiniz.

Trafik sigortası trafik kazalarını ödemez, ancak kasko sigortanız varsa, kaza bu sigorta kapsamındaysa tazminat alma hakkınız vardır. Yapmanız gereken süre dolmadan sigorta şirketinize haber vermek. Polis tutanağı ve fotoğrafları sigorta şirketine gönderildikten sonra sürücünün bulunamaması durumunda kaza masraflarını sigorta karşılayacaktır.

Sonuç: Bir kazada öncelik olay yerinden kaçan kişinin kimliğinin tespit edilmesi olacaktır. Ancak bulunamazsa ve araç sigortalıysa hasar sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst