Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Termodinamikte Enerjinin Korunum İlkesi

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18

Termodinamikte Enerjinin Korunum İlkesi​Evrende var olan enerji yok edilemez ve olmayan enerji var edilemez ilkesi, termodinamiğin bir yasası olarak kabul edilir. Varlığın kaynağı enerjidir. Enerji; değişime yol açan asıl faktördür. Bir vantilatör çalıştığında belli bir elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Bir buzdolabı elektrik enerjisini kompresör yardımı ile soğutucu akışkanı devri daim ederek, harcadığı enerjiyi soğutma için harcar. Ortada kaybolan bir enerji yoktur sadece form değiştiren bir enerji vardır. İnsanlar yedikleri besinleri, enerjiye çevirirler ve onu hareket ederek harcarlar. Alınan besinler, hareket ile harcanmazsa yağ olarak depo edilir. Yüksekten bırakılan bir cismin yüksekte iken potansiyel enerjisi ( m.g.h) varken, aşağı düştükçe potansiyel enerjisini kinetik enerjiye çevirir. ( 1/2 m.v kare). Enerji yüzde yüz olarak verimli bir şekilde dönüştürülemez. Mutlaka istenen forma dönüşürken istenmeyen formlara da dönüşür. Örneğin sürtünme ve ısı kayıpları...

termo.jpg


Termodinamik bilimi geliştirildiğinden beri; makineler daha verimli üretilmeye başlandı. Kayıplar azaltıldı. Yine de istenen yüzde 100 verim elde edilemedi. Fırından rokete, basit bir düdüklü tencereden nükleer santrallere kadar bütün sistemler ( makineler) termodinamik yasalara göre üretilir ve çalışırlar. Enerjinin birimi Joule'dir ve J sembolü ile gösterilir. 1 Joule aynı zamanda Newton.metre olarak ifade edilebilir. Ya da kg. ( m/saniye kare) yine 1 Jouledir. Watt güç birimidir ve Joule/ saniye olarak ifade edilir. Enerji birimi Aynı zamanda BTU olarak da ifade edilebilir. 1 BTU = 1055 kilo Joule olarak ifade edilir. Arabalarda 1 HP ya da 1 Beygir= 746 Watt olarak ifade edilir. Bu ifade aynı zamanda 746 Joule/ saniye olarak da gösterilebilir. Bir kütle belli bir N kuvveti uygulanarak bir mesafeye taşınırsa harcanan enerji iş enerjisidir. W = F.x olarak ifade edilir. ( Joule). Bir sistemin toplam enerjisi; iç enerji + Kinetik enerji + potansiyel enerji olarak ifade edilir. Toplam enerjinin birimi kilo Jouledir. Hareketsiz sistemlerde ise potansiyel ve kinetik enerji sıfır kabul edilir sadece iç enerji dikkate alınır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst