Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

AliErdemAk

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
12
Tepki
6
Puan
3
Teknoloji geliştikçe araba kullanmanın daha da kolaylaştığını görüyoruz . Araç kullanımında büyük kolaylıklardan birisi de otomatik vitestir. Son zamanlarda bir hayli sık kullanımına başlanan otomatik vitesler özellikle trafik olan yerlerde manuel vites araç sürmek debriyaja bas çek yapmaktan eziyet haline dönüşebiliyor. Otomatik araçlarda debriyaj bulunmadığından bu zahmet ortadan kalkıyor. Otomatik vitesle yarı otomatik vitesin farkı nedir peki?

Tam Otomatikle Yarı Otomatik Vitesin Farkı Nedir?
Otomatik vites araçlar kendi içerisinde otomatik ve yarı tam otomatik vites olarak ayrılıyor. İkisi arasında başlıca farklar var. İkisinin de dezavantajları ve avantajları bulunuyor. Bu iki vites tipini bildiğim kadarıyla anlatayım.

Otomatik Vites Nedir?
tam-otomatik-vites-nasıl-anlaşılır-768x432.jpg
Otomatik vites araçlar için vites geçişlerinin insan müdahalesi olmadan yapıldığı sisteme otomatik vites denir. Otomatik viteste geçişler arabanın hızına, durumuna göre yapılır. Manuel viteslerde olan debriyajın görevini Tork konvertörü yapar. Otomatik vites araçlarda vites üstünde P, N, R, D harfleri yer alır. Buradaki P park halinde olmayı, N harfi aracı boşa almayı, R harfi geriye gitmeyi, D harfi ise ileri gitmeyi simgeler.

Araçtaki tork konverteri, şanzıman dişlilerine tork aktarır ve vites geçişi bu biçimde olur. Tam otomatik araçlar çift kavrama dediğimiz sistemle çalışır, yarı otomatik araçlara göre bir farkı budur. Çift kavramada araç ilk vites geçişinden sonra diğer vites geçişini de ayarlar ve vites geçişleri hissedilmez.

Yarı Otomatik Vites Nedir?
yar%C4%B1-otomatik-vites-nas%C4%B1l-anla%C5%9F%C4%B1l%C4%B1r-768x576.jpg
Yarı otomatik vites araçlar, çalışma yapısı olarak tam otomatik araçlara benzer. Debriyaj yoktur, araba sizin yerinize debriyaja basar. Vites üstünde P, N, R, D harflerinin beraberinde M ve (+), (-) gibi işaretler de bulunmaktadır.

Yarı otomatik vitesi tam otomatikten ayıran en büyü özellik budur, arzu ettiğiniz zaman manuel’e alarak vites yükseltme ve düşürme işlemini siz yapabilirsiniz. Yarı otomatik araçlar tek kavramadır yani vites geçişi yapıldığında diğer geçişi ayarlamaz. Bu durum vites geçişlerinin daha hissedilir olmasını sağlamaktadır, özellikle kalkışta ve 2. Vitese geçerken geçiş diğerlerinden fazla hissedilir. Yokuş kalkış sistemi olmayan araçlarda geriye kayma payı otomatik vitese göre daha fazladır.

Viteste Yarı Otomatik ve Tam Otomatiğin Farkı Nedir?
Yukarıda iki vitesin ne olduğundan bahsettim, zaten onları okuyunca farkları göreceksinizdir ama küçük küçük maddeler şeklinde belirgin farklardan bahsedeyim.
  1. Yarı otomatik vitesli araçlarda arzu ettiğiniz zaman manuele alarak vites geçişlerini siz yapabilirsiniz ancak tam otomatik vites araçlarda böyle bir şansınız bulunmuyor.
  2. Tam otomatik araçlarda çift kavrama olduğundan vites geçişleri hissedilmez, yarı otomatik araçlar tek kavrama sistemi sayesinde çalışmakta olduğu için vites geçişleri hissedilir.
  3. Tam otomatik araçlarda tutuş sistemi olduğundan araba kaymaz. Yarı otomatik araçlarda yokuş kalkış sistemi bulunmuyorsa araba kayar.
  4. Tam otomatik araçlarda tork konvertörüne güç gittiği için tork kaybı yaşanılabilir.
  5. Yarı otomatik vites mi tam otomatik vites mi sorusu aklınızı kurcalıyorsa arasındaki farkları okumanız seçim yapmanıza katkıda bulunur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst