Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Su Ile Çalışan Araba

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
Su ile çalışan bir araba, teorik olarak gücünü doğrudan suyun kendisinden alır. Suyla çalışan arabalar birçok gazete makalesine, teknik bültene, popüler bilim ve dergi haberlerine, yerel televizyon haberlerine ve internet sitelerine konu oluyor. Birçok insan ise suyla çalışan arabaların pratik olmadığına inanıyor.

Su ile Çalışan Araba Nasıl Çalışıyor?​

Su motoru, suyla çalışan arabanın en güçlü parçası olmasa da, büyük bir güç sağlıyor. Su motorunun tasarımına bağlı olarak, suyla çalışan bir araba, binlerce mil uzağa taşımak için yeterli gücü elde edebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, böyle bir araç hem doğayı kirletmez, hem de son derece tasarruflu olur.Su İle Çalışan Araba​

Suyu buhara dönüştürmek için elektrik üreten karmaşık bir dizi kimyasal reaksiyon meydana gelir. Çoğu durumda, suyla çalışan bir araba, gerekli gücü sağlamak için bir dizi karmaşık elektroliz işlemi kullanır. Suyla çalışan arabalardaki elektroliz işlemi, suyu gaza dönüştürmek için evinizin su ısıtıcısında veya tuzlu suyu temiz suya dönüştürmek için su arıtma sisteminizde gerçekleşen işleme çok benzer bir iş yapar.Suyla çalışan araba söz konusu olduğunda, elektroliz işlemi motorun kendisinden çok daha yüksek bir sıcaklıkta gerçekleşir. Bu, motorda bulunan suyun önemli değişikliklere uğramasını sağlayarak ek enerji üretimine neden olur. Eklenen enerji daha sonra otomobilin geri kalanına güç sağlayan bir dizi pili beslemek için kullanılır. Bu piller tarafından üretilen enerji miktarı, otomobilin sisteminde ne kadar hidrojen olduğuna bağlı olacaktır. Araba üreticisinin suyla çalışan araba prototipinde güvenle kullanabileceği en fazla hidrojen miktarı, maksimum beş yüz miligramdır.

su-ile-çalışan-araba.jpg
Suyla çalışan bir araba kullanmak için verimli bir dönüştürücü de edinmeniz önemlidir. Bunu yapmak için, fazla suyu hidrojen yakıtına dönüştürebilen ve yine de elektriği akülerinize yönlendirebilen bir dönüştürücü kullanmanız gerekir. Bu nitelikteki dönüştürücüler iki bin dolar fiyata bulunabilir.Suyla çalışan bir araba tasarımını oluşturacak başka birçok bileşen var. Sistemin kalbi, açıkçası, tipik olarak bagajda bulunan motorun kendisidir. Bu arabalar büyük miktarda enerji üretmelerine rağmen, yalnızca su ile çalışırlar ve son derece sınırlı kilometreye sahiptirler.Suyla çalışan bir arabanın çalışması için elektroliz adı verilen kimyasal bir süreçten geçmesi gerekir. Bu işlemde, az miktarda hidrojen, Hidroksi (aynı zamanda soda külünün ana bileşenidir) adı verilen basit bir bileşiğe ve Etil adı verilen bir yan ürüne (gübrelerde bulunan bir bileşen) ayrılır. Kimyasal işlem tamamlandıktan sonra Hidroksi ve Etil birleşerek suyu oluşturur. Suyla çalışan her araba motorunun küçük ama önemli bir bileşeni, ihtiyaç duyulana kadar Hidroksi ve Etil gazlarını sıkıştıran ve depolayan kompresörüdür. Motorun son ve en önemli bileşeni, motora gaz akışını sınırlayan regülatörüdür.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst