Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ses Sistemleri Teknik Bilgiler

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
0-oto-amfi-modelleri-jpg.130


Entegre Amplifikatör nedir?
Aynı şasi üzerindeki pre ve güç amfilerinin tek bir cihaz olarak sunulan yükseltici tipine Entegre Amplifikatör denmektedir. Bağlantı kablolarının olmadığı müzik severlere büyük pratiklik sağlayan amfi tipidir. Kaynak seçimi ve ses kontrolü tek cihazda üzerinden yapılması sebebiyle tercih sebebidir:

Lambalı veya tüplü amplifikatör nedir?
Vakum tüplerinin sinyal işleme ve yükseltme amacıyla kullanılan amfilerdir. Transistörlü amfilere göre daha yüksek bir performans alınmaktadır.

Power amfi nedir?
Düşük elektrik seviyesindeki ses sinyallerini hoparlörün ihtiyacı olan yüksek voltaj ve akım seviyesine yükselten cihazlardır. Ayrı ayrı şasilerde kullanılabildiği gibi entegre amfiler gibi tek bir şasi üzeirnden de kullanım sağlamaktadır.

Preampli nedir?
Bir yükselteç olan preampli zayıf ses sinyallerini yükselterek güç amplifikatörünün algılayabileceği seviyeye getirmektedir. Kaynak seçimi, ses seviye kontrolü fonksiyonlarının yanı sıra CD veya Radyo gibi cihazlarla yükseltici arasında bağlantı kurarak empedans problemlerini önlemektedir.

Transistörlü amplifikatör nedir?
Sinyal işleme ve yükseltme için yarı iletken transistörleri kullanan amfilerdir.Günümüzde yaygın olarak üretilen ve tercih edilen amplifikatör tipidir.


-Amfi Sınıflandırmaları : Çıkış katı yapısına göre amplifikatör sınıflandırmaları şu şekildedir;
Sınıf A: Çıkış katında devamlı akım bulunur. Bu nedenle çok elektrik harcar. Buna karşılık en saf sese sahip oldukları düşünülür. Sesteki bozulma teorik olarak en alt seviyededir.
Sınıf B: Çıkış elemanları işlemleri sıra ile yapar. Önce eksi, sonra artı yüklü sinyalleri işlenir. Bu işlem günümüz teknolojisi ile yeterince hızlı yapılamadığından pek kullanılmamaktadır.
Sınıf AB: Çıkış elemanları sinyallerin sadece yarıdan fazlasını işler. Çıkış elemanları Sınıf A'daki gibi tamamen akımla kaplı değildir. Bu sayede Sınıf A'nın dezavantajları ortadan kaldırılmış olur.En çok kullanılan sınıftır.
Sınıf C: Daha çok radyo frekans işlenmesi ile ilişkilidir. İşleme belirli sinyal parçacıklarını kapsar.
Sınıf D: Çalışma mantığı olarak B sınıfının oldukça hızlandırılmış teorik bir versiyonudur.
Sınıf E: Kare yapılı dalga boylarını güçlendirilir. Sadece özel kontrol cihazlarında kullanılmaktadır.


-aptX Nedir : aptX, bir ses kodlama algoritmasıdır. Algoritmanın ilk amacı, ses kalitesini bozmadan bitrate’i önemli ölçüde düşürmektir.1990’lardan bu yana profesyonel ses, video ve yayıncılık endüstrisinde yer alan teknoloji, Bluetooth destekli cihazlar vasıtasıyla tüketiciyle de buluşmuştur. Bluetooth’un bant genişliği kısıtlıdır, bu da ses kalitesini etkileyen bir faktördür. aptX destekli cihazlar ise stereo Bluetooth deneyimini, herhangi bir gecikme problemine mahal vermeden ve ses kalitesini etkilemeyecek ölçüde -yukarıda da belirttiğimiz gibi- bitrate’i düşürerek artırır. Böylece CD kalitesinde kablosuz ses aktarımı sağlanmış olur. AptX destekli ürün gamları arasında ise araç içi ses sistemleri, kulaklıklar, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, taşınabilir hoparlörler, alıcılar/vericiler, ses barları, hoparlörler, tabletler ve TV’ler bulunur.
Farklı kullanım alanlarına göre farklı aptX seçenekleri mevcuttur.

-dB Nedir : Sesin şiddeti desibel (dB) cinsinden ölçülür.“0” desibel insan kulağının işitebileceği en düşük ses olarak kabul edilir.“180” dB ise roketin fırlatılış anında çıkardığı ses olarak ölçülür.
Desibeller logaritmik olarak artar ve azalır. Bu şu anlama gelir.20 dB, 10 dB’den 10 kat daha şiddetlidir.30 dB, 10 desibelden 100 kat daha şiddetlidir.

Çeşitli Örnekler;
0 dB : İnsan kulağının duyabileceği en düşük ses.
30 dB : Fısıltı, sessiz konuşma.
50 dB : Yağmur düşüşü, sessiz ofis, buzdolabı, havalandırma.
60 dB : Bulaşık makinası, dikiş makinası, normal bir konuşma.
70 dB : Yoğun trafik, vakum temizleyici, saç kurutma makinası.
80 dB : Çalar saat, metro, fabrika gürültüsü.
90 dB : Traş makinası, kamyon trafiği, çim biçme makinası.
100 dB : Kar aracı, çöp kamyonu, müzik seti.
110 dB : Rock konseri, elektrikli testere.
120 dB : Uçağın havalanışı, gece kulübü.
130 dB : Delici çekiç.
140 dB : Av tüfeği, hava hücum uyarı sistemi.
180 dB : Roket fırlatıcısı.-DSP ( İŞLEMCİ ) Nedir : DSP kısaltması İngilizce "Digital Signal Processing" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçede "Djital Ses İşleme" anlamına gelmektedir.
Dsp, sinyallerin sayı dizileri şeklinde temsil edilmesi ve bu sayı dizilerinin, nümerik hesaplama yöntemleri ile dönüştürülmesi (tranformasyon) veya işlenmesi ile ilgilidir. Bir Dsp sisteminde ise, analog sinyal artık zaman aralıklarında örneklenir. Örnek alınmış analog sinyal genlikleri bir A/D ile sayısal değerlere çevrilir ve sinyalin sayısal eş değeri, sayısal domende sayı dizileri halinde, Dsp'nin kendisi tarafından işlenir.
Bu işlemler; sinyallerin analiz edilmesi veya sentezlenmesi (FFT'Ier, konuşma sentezi gibi), sinyallerin frekans veya genlik yanıtlarının değişikliğe uğratılması (süzgeçler, denetleyiciler gibi) ve hatta sistemlerin veya sinyallerin kestirimi (tahmin edilmesi) (Kalman filtreleri, adaptif filtreler, denetleyiciler, vs.) gibi şeyler olacaktır. Dsp ile üzerinde işlem yaptıktan sonra, veri, D/A çeviriciler yardımı ile analog biçime dönüştürülür. Dsp ses üretiminin atmosferini değiştirerek, sese ayrı bir hava katabilir.
Dsp'ler programlanabilir olduğundan, sistemler üzerinde değişikliklerle veya yukarı doğru güncelleştirmelerle kolayca başedilebilir. Bundan başka, tek bir Dsp'yi, farklı sayıda sinyal işleme için zaman içinde paylaştırmak mümkündür. Gerçek zamanda işlemler yaparken, sayısal işaret işlemci bir sonraki örnek değerini almadan önce, tüm işlemlerini bitirip, hazır hale gelmelidir. Bu nedenle, Dsp, son derece hızlı olmalıdır .Bu yüksek performansı sağlıyabilmek için Dsp'lerin iç mimarileri donanımsal olarak birbirine bağlı birimlerden oluşur.


-Gain Nedir : Bir amfinin çıkış gücü veya geriliminin giriş gücü veya gerilimine oranıdır. Bu oran genellikle dB cinsinden veya oran olarak ifade edilir. Amfilerde amacı giriş sinyali ile çıkış sinyalinin kararlı seviyelere getirilmesi için kullanılır.

-HPF Nedir : Yüksek ses frekansı, Midrange, Tweeter gibi yüksek frekans okuyabilen hoparlörler için bu ayar amfinizde düşük frekansları filtre ederek hoparlörünüze yollar.

-LPF Nedir : Düşük ses frekansı, Subbass, Subwoofer, Bass Hoparlör gibi alt frekans okuyabilen hoparlörler için bu ayar amfinizde yüksek frekansları filtre ederek hoparlörünüze yollar.

-Peak Rms : Peak, sinyal seviyesinin en üst (maksimum) noktası veya noktaları, RMS ise sinyal seviyesinin belli bir süre içinde elde edilen ortalama değeridir. Hem peak hem de RMS ölçümleri sinyalin genliğini (İngilizcede 'amplitude' olarak adlandırılan değerini) tespit etmek için kullanılan yöntemlerdir.

-Qts : 0.4 veya daha düşük, subwoofer'un portlu bir kutu için uygun olduğunu gösterir.0,4 ile 0,7 arasındaki Qts, kapalı bir kutu için uygun olduğunu gösterir. Qts 0.7 veya üzeri, free air için uygun olduğunu gösterir.

-Rms : RMS; “Root Mean Square” sözcüğünün kısaltması olup, matematikte karekök ortalama hesaplaması anlamına gelirken ses sistemlerinde, çıkış amplifikatörünün sağlayabildiği sürekli maksimum elektrik gücünün ölçüsüdür. Bir hoparlörün RMS değeri, o hoparlörün sürekli olarak sağlayabildiği ses çıkış gücünü gösterir.

-Rta : Real Time Analyzer; yani gerçek zamanlı analiz. Bir kalibre mikrofon ve Rta yazılımı ile hoparlörün bize verdiği tepkiyi görsel olarak görmemize yarayan analiz sistemi.

-Subsonic Filtre Nedir : Subsonic filtreler, duyulamaz kabul edilen frekanslardaki bas ses sinyallerini filtre eder. Bu düşük frekanslar çok ciddi bir hoparlör konisi hareketi yaptırdığı için yüksek volumelerde subwoofer'ın arızalanmasına sebep olabilir.Bu filtreler ile istenmeyen gereksiz sesleri belirli oranlarda filtre ederek Subwoofer'unuza yollarsınız.

-THD : Ana harmonik hariç ölçülebilen bütün harmonik değerlerin karelerinin toplamının ana harmonik değerinin karesine bölümünden elde edilen değerin karekök içine alınmasıyla elde edilen THD (Toplam harmonik distorsiyonu) yüzdesi elektrik sinyalinin kalitesini belirleyen en önemli parametrelerdendir. Bu değer ne kadar küçük ise o kadar iyidir.

-Time : Adından da anlaşılacağı gibi "zaman". Her hoparlöre zaman ayarı verilerek tek istenilen konumda hoparlörün birleşmesi denilebilir. Kişiye olan uzaklıkların ortadan kaldırılması için kullanılır. Bu özellik kaliteli teyplerde bulunabilir. Ayrıca harici Dsp'lerde olan bir özelliktir. Time verirken yakındaki hoparlörlere Ms cinsinden süre verilir ki uzaktaki hoparlörle eşit çalsın diye.
Faz ses dalgalarını boşluktaki yolculuğuyla alakalı bir durum. 4 yol sistemde ister istemez bir kaç hoparlör faz dışı kalıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılmış bir özelliktir. Time olayına benzer. Kısaca ses dalgalarının aynı anda ulaşması fazda ayrı zamanlar ulaşması faz dışı olarak kabul edilebilir. Faz sorunları özellikle bass frekansta belirgin hale gelir.

-Xmax : Hoparlör diyaframının içe ya da dışa doğru yapabileceği hareketin mm cinsinden ifadesi. Daha basit bir ifadeyle, hoparlörün ses oluşturmak için en fazla ne kadar hareket edebileceğinin ölçüsü.
Xmax değerinde kısıtlayıcı çoğu zaman hoparlör motor ya da süspansiyonunun limitleridir. Hoparlörün aşırı güç ile Xmax’ının ötesinde harekete zorlanması seste bozulmaya ve hoparlöre zarar gelmesine sebep olabilir.
Xmax, hoparlörün toplam ses çıkışını belirleyen önemli bir parametredir. Xmax’in artması hareket ettirilebilen havanın ve dolayısıyla oluşturulabilen basınç farkının artmasını sağlar. Xmax her iki katına çıktığında hoparlörün üretebildiği ses basınç seviyesi 6 dB artar.
 

Ekli dosyalar

  • 0-oto-amfi-modelleri.jpg
    0-oto-amfi-modelleri.jpg
    202.5 KB · Görüntüleme: 65

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst