Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Scania Axl Robotik Kamyon

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
Scania AXL, elektrikli ve biyo yakıtlı bir kamyon olarak üretildi ve kamyonlar dizel yakıt ile güç üretiyorlar. Benzin yerine dizelin kullanılması, gücü arttırır. Ancak fosil yakıtların geleceği karanlık. Bu yüzden de Scania bir kamyon üretelim dedi ve AXL elektrikli kamyonu üretti. Ama bu kamyon internetten kontrol edilerek insansız olarak kullanılabilecek. Hem yakıt masrafından hem de sürücüye para verme derdinden kurtulmak isteyenler bu aracı satın almak isteyecek. Bir kere üretimi daha ucuza mal oluyor. Scania zaten dünyanın yükünü yaşıyan bir firma.

scania.jpg


Scania AXL Robotik Kamyon

Henüz bu bir konsept ama gerçekleşmemesi için bir neden yok. Scania mühendisleri gece gündüz çalışarak bu robotu pardon kamyon-robotu en iyi hale getirmeye çalışıyorlar. Bu kamyon çeşitli kameralar, radarlar, LiDAR lazer tarayıcılar ve bir GPS uydu sistemi aracılığıyla etrafındaki dünyayı tanımakta... Ama henüz AXL, trafiğin gani olduğu şehir sokaklarında kendi başına hareket etmeye hazır değil. Ancak madenlerdeki veya şantiyelerdeki ortamda çalışabilir. Aracın uzaktan kontol edilerek çalıştırılabilmesi tehlikeli maden arama- araştırma işlerinde büyük bir güvenlik açığını kapatacak. İnsan faktörünü ortadan kaldıracak.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst