Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Şanzıman Nedir, Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
Şanzıman Nedir?Otomobillerde motoru bir vitesten diğerine hareket ettirmek için kullanılan bir düzenektir. Motorun devir hızını ayarlayan bir mekanizmadır. Şanzıman ayrıca debriyaj ve frenler gibi güç aktarma organlarını da tutar. Ayrıca motoru ve tahrik milini bağlamak için kullanılır. Şanzıman işlevleri de motor eşleme ile bağlantılıdır. Optimum performans için tasarlanmıştır ve çeşitli dişlilerden- unsurlardan yapılmıştır. Bu elemanlar, motorun çıkışını kontrol etmek ve en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışır. Şanzıman ayrıca bazı otomobillerde debriyaj ve motor arasındaki gücü aktarmak için kullanılır.

Araç şanzıman kiti nedir? Bir araç şanzıman kiti tıpkı bir otomobil şanzımanı gibidir, ancak belirli bir araç türü için özel olarak tasarlanmıştır. Popüler bir araç şanzıman kiti türü otomatik şanzımandır. Bunlar hem manuel hem de otomatik formlarda mevcuttur

Araç şanzımanı nedir? Bir araç şanzımanı, debriyajla çalışan, sürekli değişken bir şanzımandır. Gücü aktarma tünelinden veya dişli merkezinden aksa veya başka bir aktarma noktasına aktarabilir. Çoğu otomatik şanzıman vites değiştirmeli veya debriyaj tahriklidir. Debriyaj, motor rölantideyken ve araç hareket halindeyken şanzımanın kapanmasını engeller.

Bir şanzıman nasıl test edilir? Araç harekete geçirildiğinde şanzımanın gücünü ve ivmesini kontrol etmek için bir ön test yapılır. Bu test aynı zamanda kuru durdurma olarak da bilinir. Lastik basıncı ve arabanın hızı bu noktada ölçülür.

Otomatik ve manuel şanzıman arasında bir fark var mı? Benzer görünse de, bir otomatik şanzıman aynı anda yalnızca bir kişi tarafından kullanılabilir. Aracı kullanan kişi, şanzımanın devreye girip girmediğini kontrol edebilir. Şanzıman yağı, otomatik şanzıman kiti kullanılarak vardiyalar arasında periyodik olarak değiştirilmelidir. Araç şanzımanı nedir? Bir tork konvertörü, araç şanzımanından motora gelen torku değiştirir. Tork konvertörü, motor ile şanzıman arasında motorun ön tarafında bulunur. Tork konvertörü, araç şanzımanından motora gelen torku değiştirir. Tork konvertörü, vardiyalar arasında araç şanzımanının torkunu değiştirme yeteneği nedeniyle çeşitli uygulamalar için önemlidir. İletim filtresi nedir? İletim filtresi, istenmeyen malzeme ve parçacıkların iletilmesini önleyen bir cihazdır. Bu istenmeyen parçacıkların bazıları, şanzıman filtresinde biriken demir, manganez ve kalsiyum gibi sert tortulardır. Zamanla, bunlar şanzıman sistemine zarar verir. Değiştirilmezlerse filtreyi tıkayarak iletimin tamamen durmasına neden olurlar. Şanzıman yağı dişlilerin zarar görmeden daha az sürtünme ile çalışmasını sağlar. Yağın 60 bin km’de değiştirilmesi gerekir. Şanzıman yağı fiyatı markaya göre değişir. Şanzıman yağı fiyatı 1 litresi 100 TL civarında satılmaktadır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst