Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Rolls-Royce Spectre Markanın Ilk Elektrikli Aracı Olacak

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
1632935696867.png


İki kapılı tamamen elektrikli coupe, 2023'ün sonlarında üretime girecek; Rolls-Royce, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olacak.
Rolls-Royce , markanın hızlı elektrikli elektrifikasyon stratejisi kapsamında ilk seri üretim elektrikli otomobili Spectre'ı tanıttı. Spectre, 2023 yılına kadar üretime alınacak ve şirket yakında oldukça duyurulacak bir yol geliştirme programını başlatacak.

  • Rolls-Royce'un 'Lüks Mimarisi' platformunu kullanacak yeni Spectre EV
  • Hızlı geri tasarımı korumak için üretim arabası
Görünüşte Wraith coupé'yi temel alan geliştirme prototipi, şirketin kurucu ortağı Charles Rolls'un en iyi bilinen alıntılarından biriyle süslenmiştir: "Yaptığınız her şeyde mükemmellik için çabalayın. Var olanın en iyisini alın ve daha iyi hale getirin. Olduğu zaman. yok, tasarla." Alıntının varlığı, Spectre'ın tamamen ısmarlama mekanik makyajına bir selam olacak gibi görünüyor, Rolls-Royce, bunun "herhangi bir grup paylaşım stratejisinden arınmış" olacağını iddia ediyor.

Rolls-Royce Spectre 'Architecture of Luxury' platformunu kullanacak

Aksine temelini ana şirketi BMW'nin yeni i4 ve iX EVs Rolls-Royce alüminyum Spaceframenin modüler 'Luxury Mimarlık' ile yapışmasını olduğunu Küme Mimarisi (CLAR) platformunu kullanarak daha - Geçerli Phantom ve Cullinan için kullanılan - tüm destekler nitelikte olmuştur sonunda o olacak Rolls-Royce modelleri.

Şirket CEO'su Torsten Müller-Ötvös, platformun "ölçeklenebilir ve esnek" olduğunu ve çeşitli araç segmentlerinde kullanılmasına izin verdiğini ve "şimdi Cullinan'da olduğu gibi sadece farklı içten yanmalı motor modellerinin temelini oluşturmak için yaratıldığını açıkladı. ve Ghost, ancak tamamen farklı güç aktarma organlarına sahip modeller."

Sekizinci nesil Phantom'a ağırlık, zarafet ve sağlamlık açısından önemli iyileştirmeler getiren platformun, Rolls'ta yer alan BMW tarafından geliştirilen V12'ye ek olarak bir elektrikli güç aktarma organına uyum sağlamak için en baştan geliştirildiğini söyledi. 1998'den beri çeşitli iterasyonlarda diziliş.

Güç aktarma detayları gizli kalıyor

Spectre'ye tam olarak neyin güç vereceğine dair ayrıntılar hala gizli ve kardeş yayınımız Autocar UK tarafından basıldığında Ötvös yalnızca şunları söyledi: “BMW Group'tan mevcut bir arabayı asla kullanmayacak ve onu bir Rolls-Royce'a dönüştürmeyeceğiz. Bu bizim işimize yaramaz." Bununla birlikte, yakında çıkacak olan M60'ta kullanılan 608 hp artı çift motorlu sistemin , Goodwood firmasının çift turboşarjlı 6.6 litrelik V12'sinin çıkışıyla kabaca eşleştiği için lüks markanın modellerinde kendine yer bulabilmesi mantıklıdır .

Prototip gibi fastback tasarımına sahip üretim arabası

Nihai ürünün tasarımına gelince, Ötvös Autocar UK'ye prototiplerin önümüzdeki haftalarda halka açık yollara çıktıklarında daha fazla ipucu vereceğini, ancak "temelde gördüğünüz şeyi daha sonra alacağınızı" önerdi. Kamuflaj, test aracının tanımlayıcı özelliklerinin çoğunu gizler, ancak CEO, "fastback odaklı" tasarımını üretimde tutacağını doğruladı, bu da başlangıçta yeni ortaya çıkan elektrikli lüks coupé segmentinde nispeten rakipsiz olacağı anlamına geliyor.

Rolls-Royce, iki yıllık test programı için bir dizi test arabasının inşa edileceğini ve 150 milyon milden fazla yol kat edeceğini ve yaklaşık 400 yıllık kullanıma eşit olacağını söylüyor. On-road geliştirmenin başlangıcı, firmanın 389hp sağlayan çift motorlu bir güç aktarma organı ve iddia edilen 193km menzil sağlayan 71kWh pil paketi ile deneysel Phantom tabanlı 102EX konseptini göstermesinden on yıldan biraz fazla bir süre sonra geldi.

Çok daha radikal 103EX konsepti, 2016 yılında, bu güç çıkışının neredeyse iki katı ve şirketin geleneksel tasarım ipuçlarını elektrikli arabalara nasıl uyarlayacağına dair bir dizi ipucu ile geldi.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst