Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Renault Araçlarda "EDCSHIFTERBOX" ile Direksiyondan Anlık Vites Değiştirmek

B

Befe

Guest
Herkese merhaba.


Daha önce sizlerle, 2016 Renault Talisman aracıma Renault Megane 4 GT'ye ait F1 Vites Kollarının (Paddle Shifters) montaj sonrası çalışma videosunu ve yine Megane 4 GT/RS'e ait direksiyon kapaklarının Talisman'a uyumlandırılarak nasıl monte edileceğini 2 video ile paylaşmıştım.


Ben başlangıçta F1 Vites Kollarını optocoupler role ile aktive ettim. Direksiyondaki bu vites kollarını kullanarak vites değiştirebilmek için vites kolunu "D" konumundan "M" konumuna almam gerekiyordu. Vites kolunu manuel pozisyona almadan direksiyondan F1 vites kollarını kullanarak vites değiştiremiyordum.


Videoda ve burada, yani açıklama kısmında linkini bulabileceğiniz 1. video paylaşımımdan sonra Hollanda da yaşayan bir geliştirici bana ulaştı ve geliştirdiği bir üründen bahsetti. Geliştirdiği ürünün F1 Vites Kolu montajı yapıldıktan sonra vites kolunu "M" / Manuel pozisyona almadan F1 vites kollarını kullanarak anlık olarak vites değişimine, yine kolları kullanarak sürekli manuel yada sürekli otomatik modlarına geçiş yapılabildiğini, bu cihazı benim aracımda uzun dönem testine tabi tutturmak istediğini belirtti. Ürüne ait ücretleri ve gümrük vergisini ödeyerek kutuyu teslim aldım ve montajını tamamladım.


Uzun süredir de sorunsuz olarak kullanıyor ve tecrübelerimi geliştirici ile paylaşmaya çalışıyorum. Açıkçası emniyetsiz yada konforsuz bir tecrübem olmadı. Tıpkı direksiyondan vites değiştirme özelliği olan araçlarda olduğu gibi, F1 vites kollarının değişik modlarda kullanımında, orta konsolda vites kolunu "M"/Manuel pozisyona almadan anlık olarak vites değişimi yapabiliyor, sürekli manuel ya da sürekli otomatik modlarına geçiş yapabiliyorum. Bu kutunun/ara yüz biriminin ismi "EDCSHIFTERBOX"tır.


Bu videoda sizlere EDCSHIFTERBOX ile direksiyondan anlık vites değişimi ve diğer modların nasıl kullanıldığını yol /sürüş testi esnasında çektiğim görüntülerle paylaşacağım. (Video, sürüş emniyetini düşürmemek için bileklik aparatı ile kaydedilmiştir.)


İlerleyen haftalarda sizlerle bu cihazın kutu açılışı ve nasıl monte ettiğimi gösteren videoları da paylaşacağım.


EDCSHIFTERBOX internet sitesi:


İyi seyirler.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst