Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Radyatör Isınmıyor

Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepki
10
Puan
8
Radyatörünüz düzgün çalışmıyorsa, bunun nedeni genellikle birkaç yaygın radyatör probleminden biridir.
Bu sorunların çoğu, bir tesisatçı veya kazan mühendisi çağırmak zorunda kalmadan ev sakinleri tarafından çözülebilir .

Radyatör ısınmıyor​

Radyatörünüz ısınmıyorsa, ayarlanabilir plastik kapaklı termostatik vananın açık olduğundan emin olun.
Açıksa, kilidin açık olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için küçük bir çift ayarlanabilir tutamağa ihtiyacınız olacak. Kilit siperini her açtığınızda veya kapattığınızda, valfi ne kadar hareket ettirdiğinizi not edin. Bu sizi radyatörü dengelemekten kurtaracaktır.
Valflerde sıkışma veya tıkanıklık olabilir veya sistemin başka bir yerinde tıkanıklık olabilir.

Radyatör üstte soğuk​

Radyatörünüzün üst kısmı soğuk, ancak her yeri sıcaksa, bunun nedeni büyük olasılıkla içeride hapsolmuş havadır.
Radyatörün havasını alarak bu havayı kolayca giderebilirsiniz. Isıtmayı kapatın ve sistemin soğumasını bekleyin. Su toplamak için eski bir havlu veya bez tutarken, radyatör boşaltma anahtarı ile tahliye vanasını açın, hava tıslayarak dışarı çıkmalıdır.
Bu sorunu yaşayan birden fazla radyatörünüz varsa, şu makaleyi okumak isteyebilirsiniz: radyatörlerin havası nasıl alınır.

Radyatör çalışmıyor ve sıcak su yok​

Bu durumda, büyük olasılıkla kombi ile ilgili bir sorun vardır. Güç kaynağının iyi durumda olduğunu ve programlayıcının veya termostatın gerçekten ısı çağırdığını kontrol edin.
Kombiniz varsa manometreyi kontrol edin. Sistem kapalıyken 11,5 bar arasında olmalıdır . Bundan daha az ise kombi hiç çalışmayacaktır.
Basıncı kendiniz kolayca geri yükleyebilirsiniz: Düşük kazan basıncının nasıl düzeltileceği ile ilgili makale için buraya tıklayın .

Radyatör altta soğuk ama üstte sıcak​

Bu genellikle radyatörün içinde çamur birikmesinden kaynaklanır.
Çamur, sudaki oksijenin ısıtma sisteminizdeki metallerle reaksiyona girmesiyle oluşan siyah bir maddedir.
Bu sorunu kendi başınıza çözmek biraz daha zor ama imkansız değil. Radyatörü duvardan çıkarabilir ve yıkayabilirsiniz. Bir radyatörün nasıl çıkarılacağına ilişkin kılavuzumuz için buraya tıklayın .
Ancak, bir radyatörde çamur varsa, muhtemelen başka bir yerde de çamur vardır. Güçlü bir yıkama alarak çamuru tüm sistemden çıkarmak muhtemelen iyi bir fikirdir .
Çamur oluşumunu durdurmak için merkezi ısıtma inhibitörü eklediğinizden emin olun. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili makalemiz için buraya tıklayın .

Radyatör garip sesler çıkarıyor​

Çoğu radyatör biraz ses çıkarır – örneğin, içinden su akarken hafif bir ses duyabilirsiniz. Ayrıca bir tıklama sesi de duyabilirsiniz - bu yalnızca metalin ısınırken veya soğurken genleşme veya büzülme sesidir.
Ancak, gıcırdama, çarpma, çarpma veya gurultulu sesler duyarsanız, bunun nedeni sistemdeki hava, boruların düzgün şekilde sabitlenmemiş olması veya pompa hızının çok yüksek ayarlanmış olması olabilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst