Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Periyodik Bakımda Neler Yapılır ?

AliErdemAk

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
12
Tepki
6
Puan
3
Hangi marka ve model araç olursa olsun periyodik bakımlarının aksatılmadan yapılması gereklidir. Bu bakımlar düzenli olduğunda güvenli bir sürüş imkanı elde edilmektedir. Peki, periyodik bakımda neler yapılır? Öncelikli olarak bu bakımların aracın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için önemli olduğu belirtilmektedir. Gerek otomobil, gerek minibüs ya da kamyonet, gerekse otobüsler olsun tüm motorlu taşıtların bu bakımları belli aralıklarla yapılması, can ve mal güvenliği için önemlidir.

Araç belli bir kilometreye ulaştığında ya da belli bir zamana geldiğinde bu bakımların yapılması gereklidir. Bu bakımlarda araçların hava filtresi, yağ filtresi, motor yağı, polen filtresi değişimleri yapılmaktadır. Ayrıca bakımda fren balataları, ön ve arka süspansiyon sistemi kontrol edilmekte, rot ve balans ayarı ile sıvı kontrolü yapılmaktadır. Periyodik bakımda değiştirilen hava filtresi, motora giren havanın temiz olmasını sağlamaktadır. Hava filtresinin kirlenmesi durumunda motora giren havanın yoğunluğu, dolayısı ile kalitesi düşmektedir. Yağ filtresi ise motorda bulunan yağı temizlemektedir. Her motorda çalışma nedeniyle ısınma olmakta, bu da motordan küçük parçalar kopmasına neden olmaktadır. Zaman içinde bu parçalar, silindirlerin aşınmasına yol açmaktadır. Yağ filtresi, motordan kopan bu küçük parçaları ve diğer pislikleri toplamaktadır. Yağ filtresinin tıkanması, motora ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle periyodik bakımlarda değiştirilmelidir. Motor yağının değişimi de önemlidir. Bu yağ araç belli bir kilometre gittikten sonra özelliğini kaybetmekte, bu da parçalar arasındaki sürtünmeyi artırmaktadır. Değişimi yapılmadığında da motor zarar görmektedir. Polen filtresi, kabin içindeki havayı temizlemekte ve araç içindekilerin sağlıklı nefes almasını sağlamaktadır. Ülkemizin yollarının tozlu olduğu dikkate alındığında bu filtrenin önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Periyodik bakımda kontrol edilmesi gereken bir başta aksam da fren balatasıdır. Ön ve arka fren balatalarının tutma dereceleri kontrol edilmekte, balatalar iş göremez hale gelmişse de değiştirilmektedir. Araçlardaki süspansiyon sistemi de önemlidir. Bu sistemde arıza olduğunda değiştirilmesi gereklidir. Rot ve balans ayarı da özellikle lastiklerin ömrü ile doğrudan etkilidir. Ayrıca aracın sağlıklı olarak yolda ilerlemesini sağlamaktadır. Periyodik bakımlar sırasında fren hidroliği, direksiyon yağı, motor suyu antifrizi ve cam suyu kontrolleri yapılmakta, eksik olanlar tamamlanmaktadır.

Periyodik bakımların yanı sıra araçlarda ağır bakım da yapılmaktadır. Bu bakımda ömrü dolan triger kayışı ve seti değiştirilmekte, debriyaj seti kontrol edilmekte, şanzıman yağı değiştirilmektedir. Araçta yağ kaçağının olup olmadığı da kontrol edilen ağır bakımda yağ sızıntısının olup olmadığı da incelenmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst