Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Pcm Nedir Ne Anlama Gelir?

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
PCM, Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü anlamına gelir. Çeşitli motor ve şanzıman fonksiyonlarını kontrol eden elektronik bir cihazdır . PCM, diğer araç bilgisayarlarıyla iletişim kurar ve çeşitli sensörler ve kontrol modüllerinden motorun performansı hakkında bilgi alır.

PCM ayrıca, sensör okumalarına bağlı olarak kıvılcım zamanlaması veya yakıt karışımı ekipmanı gibi aracınızdaki diğer sistemlere sinyaller gönderir. Yüksek devirlerde daha fazla güç için emme ve egzoz valfi olaylarının üst üste binmesine izin veren değişken eksantrik mili zamanlaması gibi şeyleri ayarlayabilir veya yüksek yük koşullarında vuruntu sorunları varsa ateşleme zamanlamasını geciktirebilir.

Bir PCM'ye zarar vermek ciddi bir meseledir - arızasından sonra sahibi için birçok soruna neden olur. Onarım maliyetleri oldukça yüksek olacaktır. Bir PCM'ye zarar vermenin en popüler nedeni su basmasıdır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst