Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Otomobil Rengini Ruhsata İşletme Nasıl Yapılır?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Ayın Üyesi
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
21
Tepki
1
Puan
3
Arabanızı seviyorsanız, ancak renginden memnun değilseniz veya sıkılıyorsanız, rengini değiştirme şansınız var. Türkiye'de bu yöntem pek tercih edilmese de bazı sürücülerin araçlarının rengini değiştirdiğini biliyoruz. Peki, arabanızın rengini değiştirmeye karar verirseniz ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Arabanın rengini nasıl değiştiririm?

Aracınızın rengini değiştirirken yapmanız gereken ilk şey bir oto boyacıya giderek gerekli çalışmaların başlatıldığından emin olmaktır. Boyama işleminden sonra araç numarası için faturanız olmalıdır. Bu işlemden sonra aracınız kontrol edileceği için araç muayene noktasından veya sigorta şirketinden Ek-1 formunu isteyiniz. Aracınızı muayene için teslim ettikten sonra, rengi belirlemek ve belgelerle birlikte yol departmanına gitmek için izin alıyorsunuz. Taşıma bölümünde ehliyet ücretini ödedikten sonra tekrar teknik muayene noktasına gitmeniz gerekmektedir. Bundan sonra aracınız resmi olarak yeni rengine kavuşacaktır.

Bir araba boyasını değiştirmek yaklaşık 3 bin liraya mal olabilir.

Lisansımı ne zaman değiştirmeliyim?

Arabanızın rengi her değiştiğinde ehliyetinizi değiştirmeniz gerekmez. Örneğin arabanızın rengini beyazdan daha mat bir beyaza çevirmek istiyorsanız arabanızın rengini korumanıza gerek yok.

Aracın tamamını değil de tavanı boyamak istiyorsanız ehliyet sahibi olmanıza gerek yok. Bir araba boyasının tescil edilmesi için, araba boyasının 0'undan fazlası hasar görmüşse bu yapılmalıdır.

Arabanın rengini değiştirmek için hangi belgeler gereklidir?

Aracınızın rengini tamamen değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki belgeleri başvuru sırasında hazırlamanız gerekmektedir.

  1. Araç sahibinin kimlik fotokopisi ve araç sigorta poliçesi.
  2. Lisansın kopyası
  3. Plaka üzerinde yazılı boyama işleminin faturası
Yukarıdaki evraklarla giderken aracınızın borçsuz olduğundan da emin olmalısınız. Aracınızın vergi, ceza gibi borçları varsa muayeneden geçemeyecektir.

Trafik kavşağına gittiğinizde tarafımızdan belirtilen belgeler sizden istenecektir. Aracınızla ilgili genel bilgiler EK-1 belgesinde kayıtlıdır.

Bahsettiğimiz gibi bir aracın rengini değiştirmek zor olabilir ama mümkün.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst