Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Otomatik Vites Aracı Manuele Çevirmek

İ

İbrahim Arslan

Guest
Günümüzde artık insanlar araçlarının otomatik vitesli olmasını tercih ediyorlar. Ancak bir kısmı ise otomatik olmasından şikayetçi. Eski nesil araçların otomatik şanzımanları genelde çok sık sorun çıkartır. Bundan dolayı günümüzde Otomatik Vites Aracı Manuele Çevirmek çok yaygındır.

Bu makalede okuyacağınız her bilgi, gerçek tecrübeye dayanmaktadır. Yıllardır otomatik şanzıman tamiri yapıyorum. Çalışma prensibini çok iyi bilen biriyim. Ama buna rahmen Mazda 323 90 model otomatik aracı manuele çevirdim peki neden?

Otomatik Vites Aracı Manuele Çevirmek (Başlangıç)​


Eski model araçların otomatik şanzımanları, Tork Konvektörlü şanzımanlardır. Bu şanzımanlar bir çok parçadan oluşurlar. Ama genel mantıkları, bir dizi balatanın yağ basıncı ile sıkıştırma yaparak vites geçişlerini sağlamak. Bu şanzımanlar genelde aşırı yüke mahruz kaldıklarında, basıncın şanzıman içerisinde artmasından dolayı yağ keçelerini patlatırlar. Hatta yağ soğutmasını radyatörden sağladıkları için radyatörüde patlatır. Ancak siz radyatörün patladığını fark edemezssiniz.

Çünkü radyatörden dışarıya akışı olmaz. Su ve yağ radyatörde birbirine karışır. Şanzıman yağına (ATF2) su karıştıktan sonra ise otomatik şanzımanın içerisinde yer alan balatalar direk dökülmeye başlar. Çünkü otomatik şanzıman içerisindeki balatalar, yağ ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Yukarıda otomatik şanzımanın genel sorunlarından bahsettik. Ama diyelimki şanzıman hiç sorun çıkarmadı. Sizi neler bekliyor? öncelikle aracınız daha fazla yakıt yakacaktır. Eski nesil otomatik şanzımanlar vites geçişlerinde biraz hantal kalırlar. D konumunda olsanız bile bazen ne zaman vites atacağına doğru karar veremez.

İlgili Makale :

Yakıt konusunda bir diğer konu ise aracın yokuşlarda performansı düşük olmasıdır. Çünkü otomatik şanzımanların içerisindeki balatalar aşırı tork u kaldırmaz. Hatta eski yıllarda tüm otomatik şanzımanlı araçlar benzinlidir. Dizel otomatik eski model bulmanız çok zordur. Yani otomatik şanzımanlar aracın beygirini ciddi anlamda düşürmektedir.

Otomatik Şanzımanı Manuele Çevirme Süreci​


Otomatik aracınızı manuele çevirmek için çok iyi bir usta bulmanız önem taşır. Bunun için çok iyi bir araştırma süreci sizi bekliyor. Daha sonra ise parça aramanız gerekiyor. Ben bu süreçte parçaları facebook grubundan çıkmacılara ulaşarak tek tek fiyat aldım. Parçaları toplu bir şekilde aldığımda 5.500 gibi bir rakam verdiler.

otomatikten manuele çevirme

otomatikten manuele çevirme

Gerekli parçaların tam listesi şu şekilde;

 • Manuel Şanzıman
 • Baskı Balata
 • Volant
 • Pedallar
 • Alt debriyaj merkezi
 • Üst Debriyaj Merkezi
 • Hidrolik Borular
 • Baskı balata Bilyası
 • Vites kolu ve tertibatı

Bu yukarıda görmüş olduğunuz parçalar aracınızın manuel olması için gereklidir. Toplu olarak fiyat yüksek olduğu için bu parçaları ayrı ayrı topladım ve 2 bin gibi bir rakama hepsini hallettim. 2021 yılının 8.ayında bu işlemi gerçekleştirdim.

Parçaları temin ettikten sonra ise şanzıman yağı almanız ile parça süreci bitiyor.

Otomatik Şanzımanı Araçtan Sökmek​


Otomatik şanzımanı eğer kendiniz sökmek istiyor iseniz ön çekişli araçlar için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Arabayı yerden yukarıya kaldırın. Ön tekerlekler boşa çıkmalı.
 2. Otomatik şanzıman yağ kapağını bulup yağını boşaltın.
 3. Ön tekerlekleri ve aks bağlantılarını sökün genelde 32 lokma tutar.
 4. Şanzıman korumalığını sökün ve alt plastikleri ayırın.
 5. Şanzıman elektrik klipslerini birbirinden ayırın.
 6. Aküyü araçtan tamamen alın.
 7. Otomatik şanzımandan motora gelen vakum hortumlarını tıkayın.
 8. Marş motorunu sökün.
 9. Aracın radyatörünü tamamen sökün.
 10. Tork Konvertörünün civatalarını gizli yerde bulup sökün motor ve şanzıman arasında.
 11. Aksları Şanzımandan çıkartın.
 12. Vites halatını otomatik şanzımandan ayırın.
 13. Şanzıman motor bağlantı civatalarını sökün.

Bu vermiş olduğumuz maddeler her araçta farklılık gösterebilir. Ancak temelde adımlar bu şekilde ilerlemektedir.

otomatik şanzıman araçtan sökme

otomatik şanzıman araçtan sökme

En zor kısmı pedalları sökmektir. Vites kolunu sökmek genelde basittir.

Manuel Şanzımanı Araca takmak​


Bu bölümü çok detaylı anlatmaya gerek duymuyorum. Çünkü manuel şanzımanı takmak çok basit bir işlem. Burada pedalı doğru oturtmanız ve pedalı takarken debriyaj üst merkezini düzgün bir şekilde takmanız gerekiyor. Beni en çok zorlayan kısım burasıydı.

Otomatik şanzıman volantını araçtan söküp manuel şanzıman volantını takın.

(Eğer krank keçesi yağ kaçırmış ise keçeyi değişin)

Volantı taktıktan sonra baskı balatayı merkezleme yaparak takmanız gerekli.

Bu adımları youtube den araştırmanız önemli.

Baskı balatayı taktıktan sonra şanzımanı yerine oturtun. Eğer yerine oturmakta zorlanıyor ise baskı balayı tam olarak ortalayamamış olabilirsiniz. Şanzımanı yerine oturduktan sonra temin etmiş olduğunuz parçaları tek tek yerleştirdin. Manuel şanzıman takozu hidrolik bağlantıları gibi. (Bazı manuel şanzımanlarda hidrolik yoktur debriyaj teli vardır)

Hidrolik bağlantıları gerçekleştirdikten sonra fren hava boşluğunu alır gibi debriyaj hidroliğinin de pompalama yöntemiyle hava vidasını aç kapa yaparak havasını almalısınız.

Vites kolunu takmak basittir. Buradaki adımlara çok detayı inmiyorum ama ilerleyen zamanlarda geniş geniş yazacağım.

Otomatikten Manuele Geçtikten Sonrası Otomatik Vites Aracı Manuele Çevirmek​


Bakın arkadaşlar benim sol ayağım yok. Debriyaj kullanmak benim için çok zor. Buna rahmen ben herkese manuel şanzımanı tavsiye ediyorum eski model araçlar için. 40 ile çıktığım uzun yokuşu 100 ile çıkmaya başladım. Otomatik aracım 160 km hızda canı cıkıyordu. Şimdi uzun yolda 180 190 km hızlarda rahat rahat gidiyorum. Beni en çok zorlayan kısım aracın yokuşlarda geri kaçırması, evet bu kötü bir olay otomatikte geri kaçırma derdi yoktu. Ama aracın çekişi ve hızı bu eksikliği kapatıyor.

Ayrıca otomatik şanzıman sürekli masraf çıkarırdı. Işıklarda beklerken D konumunda sürekli titreme yapardı. Arızalardan kurtulmuş oldum. Stabil çalışan ve hiç bir derdi olmayan bir arabaya sahip oldum. Bu makalede sizlere otomatik şanzımanın kötü olmasından bahsetmedim. Otomatik şanzıman her zaman iyidir. Hatta artık bütün araçlar otomatik olmalı. Ancak eski model otomatik şanzımanların sorunlarından kurtulmak için manueli size tavsiye ediyorum.


Bu makale sürekli olarak güncellenecektir. Şimdilik hızlıca görüşlerim bu şekilde.

The post appeared first on .
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst