Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

AliErdemAk

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
12
Tepki
6
Puan
3
Ekspertiz, köken olarak Fransızca bir kelimedir. Expert kelimesinden türetilmiş ve Türkçe’ye expertiz biçiminde çevrilerek dilimize dahil edilmiştir. Eksper, belli bir konu da teknik bilgisi olan profesyonel kişi manasını taşımaktadır. 2. El oto expertiz ise işinde uzman ve sertifikalı profesyonellerin teknik araç ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir şekilde inceleyerek sonuçları biz düzen içinde raporlaması demektir.

Computest istasyonlarında yapılan işlemlerin genel adı Oto Ekspertizdir. Oto Ekspertiz gerçekleştirilirken en önemli konu aracın o andaki motor durumunun yani GÜÇ ve TORK değerinin ölçülmesidir. Boya kaporta ölçümler ve Elektronik arıza tespiti ile aracın elektronik sistemlerinde ve ECU denilen beyin üstünde bir arıza olup olmadığının kontrol edilmesi de önemlidir. Bunlara ek olarak Fren test cihazıyla frenlerin kontrolü, Amortisör test cihazıyla süspansiyon sisteminin kontrolü ve Yana kayma cihazıyla aracın sağa-sola çekme durumu ölçülmektedir. Lift kullanılırsa aracın altına bakılarak araç altının gözle muayenesi yapılabilir. Oto ekspertiz istasyonlarında hemde Araç Muayene istasyonlarına gidecek araçlara ön hazırlık işlemleri de yapılabilir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst