Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18

Bir motordan gelen beyaz duman kesinlikle normal şartlar altında olmaması gereken bir şeydir. Bununla birlikte, bunun neden olabileceğinin birçok farklı etken vardır, bu da arabanıza bakmak için bir tamirciyi çağırmadan önce bunları tanımlamanın önemli olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bir tamirciyle potansiyel bir onarımın size neye mal olacağını tartışmalı ve bir motordan gelen beyaz dumanın olası nedenlerine bakmalısınız.


  • Dizel motorun beyaz duman atması
  • Yüksek devirde beyaz duman
  • Egzozdan beyaz duman ve koku
  • Dizel egzozdan beyaz duman ve koku
  • Motor soğukken beyaz duman
  • Dizel motordan duman çıkması
  • Benzinli araba neden beyaz duman atar
  • Beyaz duman atma
  • motordan beyaz duman


Aracınızın egzozundan beyaz duman çıkıyorsa kontrol etmeniz gereken ilk şeylerden biri yakıt deposudur. Yakıt sızmışsa, bu büyük bir sorun olacaktır ve sızıntıyı bulmak ve gidermek için hemen adımlar atmalısınız. Motor patlamadan önce yakıt sızıntısını bulup tamir edebiliyorsanız, büyük bir masraftan kurtulabilirsiniz.

Radyatörün Aşırı Isınması​

Motordan gelen beyaz dumanın bir başka olası nedeni radyatörün aşırı ısınmasıdır. Radyatör, motorun sıcak egzoz gazlarını toplayan alanıdır ve sürekli olarak onları motora geri çekerek soğutmaya çalışır. Bu olduğunda, gazlar basınç oluşturabilir ve fanın aşırı ısınmasına neden olarak motorun tamamen kapanmasına neden olabilir. Bu genellikle aşınmış bir soğutma suyu askısının, arızalı soğutma suyu valfinin veya düşük bir soğutma suyu seviyesinin sonucudur.Motordan beyaz duman görürseniz, radyatör kapağını açmalı ve soğutucu borusunun radyatörle buluştuğu yerde beyaz / siyah bir çizgi aramalısınız. Bu boru hasar görmüşse, soğutma sıvısını sızdırdığını göreceksiniz-genel olarak, boru ne kadar uzun süre hasar görmüşse, soğutma sıvısı seviyesi o kadar yüksek olacaktır. Radyatör kapağınızın durumunu görmek için küçük bir el feneri kullanabilirsiniz, ancak çoğu durumda çok fazla para harcanmadan bu sorun giderilebilir. Hasarlı bir soğutma sıvısı borusunun yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir ve bunu yapmak için muhtemelen radyatörü çıkarmanız gerekecektir. Doğru parçayı almak için bir otomobil parçası mağazasına gitmeniz gerekebilir.Sızıntı belirtisi bulamazsanız ve radyatörü değiştirdikten sonra motordaki beyaz duman devam ederse, triger kayışıyla ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu gidermek için tahrik kayışını çıkarmalı ve herhangi bir hasar olup olmadığını dikkatlice incelemelisiniz. Önceki kayış çok fazla yuvarlanma torku nedeniyle aşınmış olabileceğinden, kayışı yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir. Çoğu durumda, bu gerekli olmayacaktır.Yakıt hatlarındaki veya karbüratördeki sızıntılar bu soruna neden olabileceğinden, motordan beyaz duman çıkma ihtimalinden de kaçınmalısınız. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, bu hatların temiz ve herhangi bir engel içermediğinden emin olmanız gerekir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst