Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Motorda Yağ Sızıntısı

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18

Motorda Yağ Sızıntısı​Motorda yağ sızıntısı
sorununu çözmenin en kolay yolu, arabanızı tamircinize götürmek. Bununla birlikte, çoğu mekanik sistemler, yalnızca tıkanmış bir yağ filtresi ve yanan bir kontrol motoru ışığı gibi hayati önem taşıyan gelişmiş v e uyarıcı sensörlerle donatılmıştır. Evet, sorun filtrede ise filtreyi kolayca değiştirebilirsiniz, ancak sorun motorunuzda ise bu sorunu kendiniz çözemezsiniz. Size bir tamirat tadilat dizisindeki Edd gibi biri lazım olacak ve tabi onun tüm atölyesi…Motordan Yağ Akması, Motorun Canından Kan Akması ile Eşdeğerdir​Arızalı kapak contaları ve silindirlerle ilgili bir diğer sorun da soğutma sorunlarıdır. Aracınızdaki soğutma sistemleri arızalandığında, radyatörünüzden büyük miktarda soğutma sıvısının sızmasına ve hızla buharlaşmasına neden olabilir. Bu da motor parçalarında aşırı aşınmaya ve yıpranmaya neden olacak şekilde yağın birikmesine neden olur. Bir soğutma sıvısı sızıntısı ayrıca yağın yanma gazlarına girmesine, hızla buharlaşmasına ve gazlar ile pistonlar arasında çok az miktarda soğutma sıvısı kalmasına neden olabilir. Tespit edilmezse, bu sorunlar motoru öldürür.

Arızalı Contalar​

Arızalı bir conta veya silindiri tespit etmenin farklı yolları vardır. Aracınızı sürerken bir tıslama sesi duyuyorsanız, büyük olasılıkla bu conta arızalarından biridir. İyi haber şu ki, bu, gösterge panosunu çekip motorunuzda soğutma suyu sızıntıları veya diğer sorunları kontrol ederek tespit edilebilir. Radyatörünüzün yağ sızdırdığını fark ederseniz, bu aynı zamanda conta arızasının bir belirtisidir. Ancak aracınızda conta arızası olup olmadığını belirlemenin en iyi yollarından biri gaz pedalına bastığınızda duyacağınız yüksek tıslama seslerini dinlemektir.Conta arızasını kontrol etmenin iki farklı yolu vardır; radyatörü açıp kapatarak. Bu testi yaparken elinizi radyatör kapağının altında tuttuğunuzdan emin olun. Bu sayede kapağı açtığınızda damlayan yağı görebilirsiniz. Yağ hala damlıyorsa, radyatör kapağınızda bir sorun olmalı. Conta tamamen değiştirilirse, motorunuzdaki yağ da onunla birlikte çıkmalıdır.Conta arızasının motorunuza zorlanan yağdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla bir soğutma sistemidir.. Soğutma sıvısı seviyeleri düşük olduğunda motor, soğutma sıvısı ile uygun şekilde doldurulduğunda olduğu kadar verimli çalışamaz. Sonuç, bir conta arızasıdır. Hemen yağınızın seviyesini değiştirmeniz gerekir.Conta arızasının en yaygın nedenlerinden biri taşma tankı sızıntısıdır. Taşma tankları, soğutma sistemi içinde basınç oluşmasına neden olur. Bu basınç nedeniyle, giriş borusu ve motor bloğu gibi çevreleyen bileşenler zarar görür ve bu da yağın dışarı sızmasına neden olur. Radyatör contası arızası iki farklı şeyden kaynaklanabilir. Zamanla aşınma ve bakımsızlık… Motordan yağ gelmesi şuna da bağlı olabilir, soğutma sisteminde çamur birikmiştir. Bu çamur biriktiğinde yağın sızmasına neden olur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst