Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kriko Nasıl Kullanılır?

Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepki
10
Puan
8
Herhangi bir inceleme veya onarım için aracınızın altına girmeniz gerekirse, olası bir felaketten kaçınmak için aracınızı nasıl güvenli bir şekilde kaldıracağınızı bilmeniz gerekir. İyi haber şu ki, 70'lerin ve 80'lerin cılız tampon krikoları geçmişte kaldı, yerini makaslı krikolar veya şişe tipi hidrolik krikolar aldı. Yine de, bu krikolar, daha stabil bir destek formu olmadan bir aracın altında çalışmak için yeterli veya güvenli değildir . Bir aracı güvenli bir şekilde desteklemenin yollarını inceleyeceğiz ve altından geçmeniz için size yeterli mesafeyi vereceğiz.

Bir aracın önünü kaldırırken zemin krikosunun güvenli bir şekilde yerleştirilmesi nelerdir.

BİR ARACI KALDIRIRKEN YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER​


kriko nasıl kullanılır?

Sürüş rampalarını kullanın. Aracın ön tarafında çalışıyorsanız ve tekerlekleri çıkarmanız gerekmiyorsa, sürme rampaları harika bir seçenektir. Rampalarla ilgili tek sorun, siz üzerlerine sürerken ileriye doğru kayabilmeleridir ve doğrudan rampalara gittiğinizden emin olmak için bir asistana ihtiyacınız olacaktır. Siz üzerlerine sürerken yerinde kalacak şekilde tasarlanmış bu rampalara göz atın.
Bir zemin jakı kullanın. Bir zemin jakı başka bir güvenli seçenektir. Aracın önünü krikoyla kaldırırken, krikoyu şasi traversinin altına yerleştirin. Bir tarafı kaldırıyorsanız, sıkıştırma kaynağında belirtilen kaldırma noktalarına bakın veya çerçeveden kaldırın.
Bir aracın ön ucunu her kaldırdığınızda, park frenini güvenli bir şekilde çekin.
Kaymayı önlemek için aracın diğer ucundaki tekerleklere takoz koyun . Tekerlek takozları bu amaç için özel olarak tasarlanmıştır, ancak 2 x 4'lük bir parça bile çalışabilir.

Kriko ayaklarını kullanın . Kriko sehpaları, bir aracı kaldırmanın en güvenli ve emniyetli yoludur. Her zaman kontrol kollarının, şasi traversinin veya şasi elemanlarının altına kriko ayakları yerleştirdiğinizden emin olun. Egzoz veya şanzıman çalışması için dört tekerleği de yerden kaldırmanız gerekiyorsa, kriko sehpaları için genellikle arka aks tercih edilen yerleşimdir. Yine de fabrika önerileri için aracın servis kılavuzuna başvurmalısınız.

Yapılmaması Gerekenler

Bir araç için tek destek olarak şişe krikosuna veya zemin krikosuna güvenin , ancak kriko sehpaları kullanıyor olsanız bile, çerçevenin veya başka bir güvenli kaldırma noktasının altına yerleştirilmiş bir kriko bırakın.
Şanzıman karterinin veya yağ karterinin altında kriko veya kriko sehpası olan bir aracı kaldırın . Tava sacı oldukça incedir ve bir aracın ağırlığını destekleyerek kolayca deforme olabilir ve hatta delinebilir.
Cüruf bloklarına veya plastik süt kasalarına güvenin. Bu kadar ağırlığı desteklemeleri gerekmiyor ve uyarı vermeden başarısız olabilirler.

Aracı kriko sehpalarına yerleştirmek için kaldırırken, her iki tekerleği de hızlı bir şekilde istenen yüksekliğe getirmek için zemin krikosunu kullanmak en iyisidir. Zemin krikonuz yoksa, her seferinde bir tarafı yükseltmek için şişe krikosu veya makaslı kriko kullanın, ardından kriko ayağını destek için güvenli bir noktaya dikkatlice yerleştirin. Bu adımları diğer taraf için de tekrarlayın ve aracı kaldırırken karşı uçtaki tekerleklerin takozlandığından emin olun.

Bir aracı kaldırmak için bu güvenlik adımlarından hiçbirini atlamayın, bir aracın sizinle birlikte altına düşmesini asla istemezsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst