Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Krank Mili

Semih Çakmak

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 Eyl 2021
Mesajlar
19
Tepki
3
Puan
3
Krank mili, motorlu taşıtların en önemli parçalarından biridir. Düşük alaşımlı çelikten döküm yöntemiyle üretilen ve motorun çalışma prensibine yardımcı olan bir elemandır. Krank mili olarak, kaynak yapılmış malzeme kullanılmaz. Bu nedenle döküm yöntemiyle üretilmiş olması çok önemlidir.

Krank mili nedir ?


Krank mili, motorun bir parçasıdır. Temelde pistondan aldığı alternatif doğrusal hareketi sürekli dairesel harekete çevirmekle görevlidir. Ardından bu enerjiyi volan denilen araçla vites kutusuna iletir. Yüksek mukavemet ve yüksek esneklik krank milinin özellikleridir. Krank milinin üretimi sırasında içine açılan kanallar yağlanma için kullanılır ve sistemin çalışması sağlanır.

Pistonlardan piston kolları aracılığıyla gelen doğrusal hareketi dairesel bir harekete çevirir. Krank mili ucundaki kasnak, kam miline hareketi iletir. Kam mili de su pompası ile akternatöre hareket verir.

Krank mili sensörü​


Krank devir sensörü arızalandığında yüksek görülen belirtiler: Motor arıza lambasını yakabilir ya da ateşleme sistemini karıştırabilir bu nedenle araç doğru düzgün çalışmaz hatta bazı zamanlarda araç hiç çalışmayabilir. Araçta motor gürültülü çalışmaya başlar. Araçta motor yüksek devirlere çıkamaz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst