Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kontakta Sıkışan Anahtarı Çıkarmanın Yolları

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
Herhangi bir nedenle anahtarınız kontağa takılırsa, panik yapmayın ve bunun nedenini bulmaya çalışın. Bu gibi sorunları düzeltmek neredeyse her zaman kolaydır, sadece bu basit adımları izleyin. Ancak, ne yaparsanız yapın, sorunu önemli ölçüde kötüleştirebileceğinden kaba kuvvet kullanmaya çalışmayın.

Arabanı parka koymayı unutmuşsun​

Daha önce de belirtildiği gibi, bu sorunların büyük çoğunluğu çok basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle aracınızın park modunda olduğundan emin olun, aksi takdirde anahtarı kontaktan çıkaramazsınız. Arabanızın gerçekten park modunda olduğundan emin olmanın birçok farklı yolu vardır.

Her şeyden önce, şanzıman kolunuzu belirtilen park konumuna kaydırın veya itin. Bunu anlamanın bir başka harika yolu da gösterge panelinin P işaretinin yanıp yanmadığını söylemektir. Düz şanzımanınız varsa, vites seviyenizin boşta olduğundan emin olun veya sadece debriyaja sonuna kadar basın.

Direksiyon simidiniz kilitli​

Arabalarımız, bazen arabalarımıza erişmemizi bile engelleyebilecek düzinelerce hırsızlık önleme sistemi ile donatılmıştır. Bir direksiyon simidi immobilizeri de bu amaca hizmet eder, bu nedenle arabanızı her kapattığınızda ve direksiyon simidini çevirdiğinizde, muhtemelen yerine kilitleyeceksiniz.

Bu durumda aynı zamanda anahtarı kontaktan çekmenizi de engellemiş olursunuz çünkü bu aynı zamanda silindirlerinizi de kilitler. Bunu düzeltmek için, anahtarı çevirmeye çalışırken direksiyonu salladığınızdan emin olun ve birkaç dakika içinde anahtarınız boşta olacaktır.

Anahtarınız aşınmış veya hasar görmüş​

Arabalar sonsuza kadar dayanacak şekilde tasarlanmamıştır, bu nedenle günümüz araçlarının neredeyse her yönü yalnızca belirli bir süre için iyidir. Anahtarların özellikle kullanım ömürleri boyunca çok fazla suistimal edildiği bilinmektedir, öyle ki bazen bükülebilir veya kırılabilir, bu da onları etkisiz hale getirebilir.

Anahtarınızı ayrıntılı olarak incelemeye çalışın ve herhangi bir gözle görülür sürtme ve hasar görürseniz, ateşleme mekanizması anahtarı artık tanımıyor olabilir. Bu durumda, yeni bir anahtar satın almak ve programlamak için bayinizi ziyaret ettiğinizden emin olun.

Arabanızın aküsü bitmiş​

Bir araba aküsü birçok amaca hizmet eder. Mükemmel bir uyum içinde çalışmaları için öncelikle birçok hayati otomobil bileşenine elektrik akımı sağlar. Bu, piliniz ne zaman bitmeye başlasa, diğer birçok hayati bileşenin yakında takip edeceği anlamına gelir.

Ateşleme silindiri de büyük ölçüde aküye bağlıdır ve anahtarınız kontaktayken akünüz biterse, muhtemelen onu çıkaramayacaksınız. Bu sorunları gidermek için ya pilinizi şarj etmeniz ya da yepyeni bir pile yatırım yapmanız gerekir. Sadece pili şarj etmek sınırlı bir süre için çalışacağından yenisini satın almanın daha iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

Ateşleme silindiriniz hasarlı veya yanlış hizalanmış​

Bir arabanın ateşleme silindiri, biraz karmaşık bir makine parçasıdır. Bu nedenle, ateşleme silindiri de arızalanabilir ve genellikle nazik davranmazsanız yapar. Bunun nedeni, ateşleme silindirinin, aracınızı çalıştırmanız için hepsinin mükemmel bir uyum içinde sıralanması gereken birkaç kısa ve uzun pim ile kaplanmış olmasıdır.

Bu pimler herhangi bir nedenle kırılır veya bükülürse, ateşleme silindiri aracı çalıştırmanıza, hatta anahtarı çıkarmanıza bile izin vermez. Bunu çözmek için bir tamirci aramanız gerekecek ve çoğu zaman yepyeni bir ateşleme silindiri satın almanız gerekecek.

Anahtar zincirleriniz çok ağır​

Bir önceki argümanıma atıfta bulunarak, ateşleme silindiri karmaşık bir makine parçasıdır ve ona uygun şekilde bakmazsanız kırılması kaçınılmazdır. Çoğu insan bunu hiç düşünmese de, birçok anahtarlık hem anahtara hem de ateşleme silindirine zarar verebilir.

Sürüş sırasında anahtarlarınız sürekli ateşleme silindirinden sarkıyor. Bu, anahtar zincirlerinizin ağırlığının yavaş ama emin adımlarla anahtarınıza ve silindirin kendisine gereksiz kuvvet uyguladığı anlamına gelir. Kaçınılmaz olarak, bu sorunlara neden olacaktır ve bu olduğunda, bir muayene için arabanızı almalısınız.

Ateşleme silindiriniz paslanmış​

Hem anahtarınız hem de ateşleme silindiriniz metalden yapılmıştır ve bu nedenle yeterince korunmazlarsa korozyona eğilimlidirler. Ancak, hiç kimse anahtarlarını ve ateşleme silindirini paslanmaya karşı korumaz çünkü bunun olması pek olası değildir.

Ancak bazen anahtarınızı kontaktan çıkaramamanızın nedeni bu olabilir. Bunu proaktif olarak çözmek için arada bir anahtarınıza ve ateşleme silindirinize WD-40 püskürtün. Yine de olursa, bir tamirci genellikle sorunu hemen tespit edebilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst