Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kış Öncesi Antifriz Ve Sıvı Bakımlarının Önemi

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8

Kış mevsimi öncesi, motorlu taşıtların antifriz ve sıvı bakımlarının aksatılmaması motor ömrünü uzatırken, sahte ve kalitesiz sıvılar kullanmanın motorda 15-20 bin liraya kadar masrafa yol açabilmektedir.​

Türkiye’de trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı, 25 milyona yaklaşırken, her geçen gün artan talep ve araç sayısı, beraberinde art niyetli kişiler için fırsat oluşturabiliyor. Kış mevsimine girerken motorlu taşıtların antifriz ve sıvı bakımlarının yapılması hayati önem taşıyor. Sıvı ve yağ bakımının aksatılması durumunda araçlar, sürücülere maliyeti 15-20 bin liraya kadar ulaşabilen arızalara yol açabiliyor.

x_565_424_antifriz-nedir-ink.jpeg

İNTERNETTE SATILAN ÜRÜNLERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR​

Maliyetlerin artması nedeniyle bakımlarını ucuza yaptırmak isteyen araç sahipleri kimi zaman ucuz olsun diye internet üzerinden, bayiliği bulunmayan yerlerden düşük maliyetlere yağ, antifriz ve çeşitli filtre çeşitlerini alabiliyor. Tüm bayilerde fiyatların birbirine çok yakın olduğunu, ucuza satılan ürünlerin orijinal paketler içerisine sahte dolum olabileceğini, bunun kullanımının da araçlarda ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

"SOĞUTMA SIVISI OLARAK SU DEĞİL, ANTİFRİZ KULLANILMALI, YAĞ DEĞİŞİMLERİNİN ERKEN YAPILMASI GEREKİYOR"​

Araçlardaki motor soğutma sıvısının su değil, antifriz olarak kullanılması gerekmektedir. Genelde araçlara su koyuluyor ve bu nedenle zamanla motorun blok kısmında ve radyatörde çürümeler oluşuyor. Uzun süre su kullanımının ardından antifriz konulduğunda ise su kaçakları meydana geliyor. Bunlar yolda fark edilemediği için araçlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Araca yeniden motor yaptırmaya kadar gidebiliyor. Yağ değişim kilometrelerine de çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle şehir içi trafiğinde artık yoğunluk arttı, araçları bakım kilometrelerinden biraz daha erken yağ değişimi yaptırmak gerekiyor.

"20 BİN LİRALIK MASRAF ÇIKARTABİLİR"​

Parça fiyatları çok aşırı yüksek ve maliyetler de arttı, şu anda bir araca motor yaptırmak 15-20 bin lirayı geçiyor. Bu nedenle bakımları zamanında yaptırmak ve dikkat etmek gerekiyor. Belki bin liralık bir masraftan kaçılıyor ama bu ileriye doğru 15-20 bin liralık masraf olarak geri dönebiliyor. Artık araçların da fiyatları çok yükseldi, insanların hem can hem de mal güvenlikleri için bunlara dikkat etmesi gerekiyor.
 

Hakan Özdemir

Moderatör
Moderatör
Katılım
4 Eyl 2021
Mesajlar
54
Tepki
33
Puan
18
Konum
Tokat
Bu konu önemli. Kış kapıda ve bu sene erken gelecek gibi. Kış bakımsız araç büyük sorun. Sıvı bakımlarını ihmal etmeyin. Ayrıca kışlık lastiklerinizi muhakkak taktırın.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst