Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılır?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Yaz sona eriyor ve sonbahar kapılarını açıyor ve sürücüler kış koşullarını düşünmeye başlıyor. Birçok sürücü, araçlarını kışa hazırlamaya çalışırken, ya ilk kez ya da daha önce kış lastiklerini düşünmemiş sürücüler tarafından kış lastiklerini ne zaman takacaklarını merak etmeye başlıyor.


Kış lastikleri arasındaki fark nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kış lastikleri buz ve kar gibi pürüzlü yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Zeminin ıslak veya kuru olmasına bakılmaksızın, hava +7 derecenin altına düştüğünde kış lastikleri takılmalıdır. Kış lastikleri, zorlu hava koşullarında sürüş güvenliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Türkiye'de kış lastikleri ne zaman takılır?

Türkiye'de 1 Aralık'tan itibaren kış lastikleri zorunludur. Öte yandan, yasal olarak bağlayıcılığı olmayan araçlarda kış lastiği takma tarihi bulunmamaktadır. Bölgeye ve iklime bağlı olarak bu tür araçlara kış lastikleri takılabilir.

Aslında kış lastiği takmayı bir zorunluluktan çok bir güvenlik olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Yaz lastikleri doğası gereği buzlu ve soğuk yüzeylerde beklendiği gibi performans gösteremez, bu nedenle fren mesafesini arttırır. Bu, beklenmedik bir kazaya yol açabilecek durumları ortaya çıkarabilir.

Kış lastikleri 1 Aralık'tan itibaren takılmalıdır, ancak bu lastiklerin 1 Nisan'dan itibaren yaz lastikleriyle değiştirilmesi önemlidir. Kış lastikleri kışın yola ne kadar iyi tutunursa, sıcak havada o kadar az yol tutuşu olacak ve aracın yakıt verimliliği artacaktır. Yazın ise asfaltın sıcak olması nedeniyle derinlik azalarak lastikler arasındaki kanalların bozulmasına neden olacaktır.

Özel araçlara kış lastiği takmak zorunlu mu?

Kış lastikleri sadece kamyonlar için gereklidir. Bu nedenle gerek şehir içi gerekse şehirler arası tüm ticari araçlarda kış lastiği bulundurulması zorunludur. Öte yandan, özel araçlara kış lastiği takmaya gerek yoktur. Buradaki çözüm valiye göre değişebilir. Valilik hava şartlarına göre binek araçlara kış lastiği takabilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst