Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Japon Araba Markaları

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3
Birçoğu ülkemizde de belirli satış rakamlarına ulaşan Japon araba markaları, genellikle sağlam ve kullanılabilirlik yönünden tercih edilebilecek araçlardan oluşmaktadır. Fiyat bakımından da rakiplerine göre genellikle rekabet edilebilir seviyede olan Japon otomobil markaları, tüm dünya genelinde belirli düzeyde satış rakamlarına ulaşmışlardır.

Ülkeler bazında ele aldığımızda Japon araba markalarının fazlalığı da dikkat çekmektedir. Ancak bu markalardan daha çok ülkemizde satılan isimlere listemizde yer verdik.

Japon Araba Markaları Nelerdir?​

Japonya otomobil markaları arasında ülkemizde en fazla tercih edilen isimler şunlardır;

Daihatsu​

Dünyaca ünlü Japon otomobil üreticisi olan Daihatsu tarafından üretilen araçlar, daha çok Asya ülkelerinde ilgi görmektedir. Türkiye pazarında da satışların yapıldığı markanın, ülkemizde fazla tercih edilmediğini belirtmek gerekir. Arazi ve binek araç çeşitliliği ile dikkat çeken Daihatsu, Toyota bünyesinde 2016 yılından beri araç üretilmeye devam etmektedir. Aslında markanın kuruluşu Daihatsu motor tarafından uzun yıllara dayanıyor olsa da, Toyota markayı 2016 yılında bünyesine katmıştır.

Subaru

Japon araba markaları arasında dünya genelindeki satış rakamlarını dikkate aldığımızda, Subaru bu sıralamada 21. Sırada yer almaktadır. Dünya genelindeki popülerliğine baktığımızda ilgi gören araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak markanın Türkiye'deki satış rakamları azdır.

Mazda​

Japonya'nın en önemli otomobil markalarından biri olan Mazda, ülkemizde de özellikle ticari araç ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Marka çatısı altında binek ve ticari araç üretimi yapmaktadır. 1972 yılında kurulan Mazda markası, günümüze kadar farkı Japon firmalarına geçmiştir.

Toyota​

Japon araba markaları arasında en fazla ilgi gören markalardan biri olan Toyota, aynı zamanda dünya genelindeki satış rakamları ile de dikkat çekmektedir. Örneğin alman araba markaları ülke anlamında geniş bir satış pazarına sahip değilken, Toyota neredeyse dünyadaki bütün ülkelerde satış pazarına sahiptir. Elbette ki Almanya ya da İtalyan malı araçların fiyat bakımından yüksek bir çizelgeye sahip olması bunda etkileyici bir faktör olmuştur.

Bir Asya ülkesi olmasına karşın Toyota, Avrupa pazarında da rekabetçi markalardan birini teşkil etmektedir. Toyota diğer yandan Avrupa otomobil üreticileri kadar eski bir marka değildir. Tüm bu etkenler birleştiğinde, markanın bütünlük halinde ihtiyaçlara cevap verebildiğini söyleyebiliriz. Esasen kuruluş yılı 1937 olsa da, marka ilk kurulduğu dönemler 10 yılı aşkın süredir üretime ara vermek zorunda kalmıştır. Corolla modeli ise, tüm otomobil markaları arasında dünyada en fazla satış rakamına ulaşan araç olmayı başarmıştır.

Hibrit araç üretimi konusunda ilk seri üretime geçen marka olma özelliği de, Toyota'nın elinde bulunmaktadır. Son olarak bu markanın arıza verme ihtimali en düşük araçlar listesinin başında olduğunu da söylemek gerekir.

Honda​

Hem eşsiz tasarımı hem de sağlamlığı ile Japon otomobil markaları arasında dikkat çeken Honda, Japonya'da 1948 yılında kurulmuştur. Aslında markanın ilk kurulum amacı motosiklet üretimi yapmaktı.

Günümüze kadar gelen süreçte ise farklı birçok araç gereç üretimi Honda çatısı altında yapılmaya başlanmıştır. Dünyanın en büyük motor üreticisi konumunda bulunan marka, Türkiye'de tatminkâr satış rakamlarına ulaşmış otomobil modelleri ile de göz doldurmaktadır.
japon-araba-markalari.png


Nissan​

Binek otomobil modellerinin yanı sıra SUV araçlar üretiminde de iddialı olan Nissan, Türkiye'de de önemli bir pazar payına sahiptir. SUV otomobil pazarında rekabetçi fiyatları ile dikkat çeken marka, Asya ülkelerinde de fazlası ile tercih edilmektedir.

Suzuki​

Kuruluşu 1909 yılına dayanan Suzuki, SUV otomobil üretiminde iddialı çıkışları ile dikkat çekmektedir. Marka Türkiye'de fazla bir pazar payına sahip olmasa da, dünya genelinde ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Her ne kadar Toyota'nın gerisinde kalmış olsa da, Japon araba markaları arasında en eski kuruluşa sahip isimlerden biridir.

Mitsubishi​

Japon malı arabalar arasında en eski tarihli olanı Mitsubishi markasıdır. 1870 gibi çok eski bir tarihte kurulan marka, birçok Avrupalı otomobil markası kurulmadan daha önce faaliyete geçmiştir.

Türkiye'de daha çok ticari araçlar ve SUV modelleri ile tercih edilse de, dünya otomotiv pazarında sağlam bir yere sahiptir. Japonya işgal edildikten sonra dağılan Mitsubishi markası, sonraki yıllarda kendini yeniden toparlanmayı başarmıştır.

Isuzu​

Dizel araç motorlarının üretiminde etkili rol oynayan Isuzu, kamyonet modelleri üretiminde iddialı çıkışlar yapmıştır. Bugüne kadar 25 milyonun üzerinde dizel motor üretmesi ile dikkat çeken marka, üretmiş olduğu motorlar ile birlikte Avrupa motor üreticileri tarafından da çok tercih edilmektedir.

Acura​

Japonya'nın lüks otomobil konusunda ihtiyaçlara cevap veren marka, 1986 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Lüks segmentte üretmiş olduğu araçları ile dikkat çeken Acura, Honda markasının alt kuruluşlarından biri olarak bilinmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst