Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

İtalyanlar, Elektrikli Arabaları Asfaltta Şarj Edecek

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
İtalyan mühendisler, elektrikli araba şarj problemini kökünden çözmek için bir yol buldular. Bir kaç km yolun altına şarj sistemi yerleştirecekler.
Dünya tamamen elektrikli arabalara geçmeden önce şarj gibi birçok sorunun çözülmesi gerekiyor. En büyük zorluklardan biri, giderek artan sayıda elektrikli araçla başa çıkmak için bir şarj altyapısı kurmaktır. Ayrıca, pillerin şarj hızında da sorunlar var. 30-40 dakika istasyonlarda beklemek kabus gibi. Ama İtalyan mühendisler bu işe çare buldular.

Buna göre; sürüş sırasında aküleri şarj etmek için otoyol yüzeyinin altına kablosuz şarj cihazları yerleştirerek elektrikli araç aküleri seyahat halinde iken bile dolacak.

asfalt-şarj.jpg


Projeyi üstlenen firma ise, İsrailli şirket ElectReon Wireless şirketidir. Test sisteminin ilk bölümü, Milano ve Brescia arasındaki bir kilometrelik karayolu üzerinde kurulacak. ElectReon, otoyol kesimi boyunca gerekli altyapıyı kuracak ve asfalt yüzeyinin altına bakır bobinler yerleştirecek.

Bobinlerin yaydığı enerji, kablosuz şarj cihazlarında kullanılanlara benzer manyetik indüksiyon olgusu ve prensipleri ile oluşturulacak. Şarj işlemi, yer altyapısının ilgili cihazlarından ve elektrikli araç üzerine kurulu özel cihazdan gelen verilere göre ücretlendirilecektir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst