Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3
Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? Sorusu, trafik kullanımından men edilmiş hurda belgesine sahip araçların trafiğe çıkarıp çıkarılamayacağı hakkında bilgi almak isteyen kişilerce sık sorulan sorulardan biridir.

Her ne kadar araç hurda belgesine sahip olup trafiğe çıkması yasak olsa da, bazı durumlarda bu araçların da trafiğe çıkmaları gerekebilir. Ancak, yasal mevzuata göre bu mümkün değildir. Birçok hurda belgeli araç sahibi, aracın bulunduğu yerden başka bir yere taşınması için çekici yerine doğrudan aracı trafiğe çıkarmayı tercih etmektedir. Oysaki bu birtakım cezayı yaptırımları gerektirmektedir. Bu yazımızda hurda belgeli araçların trafiğe çıkıp çıkmayacağı ya da bunun mümkün olup olmadığı hakkında bilgiler verdik.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?​

Hemen belirtmek gerekirse hurda belgesine sahip araçların trafiğe çıkmaları tamamen yasaktır. Amaç ne olursa olsun bu araçlar trafik güvenliğini tehlikeye atacakları için, yasalara göre hiçbir şartta trafiğe çıkmaları mümkün değildir. Ancak çekici yardımı ile aracın bir yerden başka bir yere transferi söz konusu olabilir.

Şayet aracınızın tüm aksanının trafiğe zarar vermeyecek şekilde yaptırılması durumunda, trafik şube müdürlüğüne başvuru yaparak araç üzerindeki hurda belgesini kaldırabilirsiniz. Bu süreçte belirli bir prosedürüne tabi olup biraz zaman gerektirebilir. Sonuç itibarıyla hangi amaçla olursa olsun hurda aracınızın trafiğe çıkamayacağını, aksi halde ara cezası yüksek para cezaları ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Aracın motor ve yürüyen aksamında bulunan problemlerin ortadan kaldırılması, hurda belgesinin iptal edilmesini sağlamak için yeterli olabilir. Fakat aracınızı yaptırdıktan sonra henüz hurda belgesinin iptalini sağlamadıysanız, bunu yapmadan kesinlikle aracın trafiğe çıkmaması gerekir.

hurda-belgeli-arac-nasil-trafige-cikar.png


Hurda Belgeli Aracın Alım Satımı Nasıl Olur?​

Hurda belgesine sahip olan araçların alım satımı mümkündür. Ancak bunun yine satıcı veya alıcı tarafından trafiğe çıkarılmadan yapılması gerekmektedir. Bazı alıcılar hurda belgeli araçları koleksiyon amacıyla alabilecekleri gibi, kimi alıcılar ise daha çok bu araçların parçalarını değerlendirmek için alım yapabilirler.

Yasal mevzuata göre hurda belgeli araçlar, kolay bir şekilde alınıp satılabilir. Bu durumda araca alan kişinin çekici yardımı ile almış olduğu hurda belgeli aracı istediği yere götürmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Çekme Belgeli Araç İle Hurda Belgeli Araçları Karıştırmayın​

Hurda belgeli araçlar, genellikle çekme belgeli araçlar ile karıştırılmaktadır. Hurda belgeli araçlar için trafiğe çıkmalarının söz konusu olmadığını söylemiştik. Çekme belgeli araçların ise gerekli tüm vergi ve trafik cezası gibi borçlarının ödenmesi ile birlikte, trafik şube müdürlüğü tarafından alınacak izin ile belirli bir süre için trafiğe çıkmaları mümkün olabilir.

Hurda Belgeli Araçları Trafiğe Çıkarmanın Cezası Nedir?​

Yukarıda da belirtildiği üzere hurda belgeli bir aracın trafiğe çıkarılması, para cezası yaptırımlarına neden olmaktadır. Trafik güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak, 3700 TL gibi bir para cezasını ödemeyi göze almak demektir. Bunun yanı sıra araca el konulması mümkün hale gelmektedir.

Bu tip araçların trafiğe çıkarılması durumunda alacağınız para cezasının yanı sıra, devlet aracın mülkiyetine el koyabilir. Yani aracınızı tekrardan alma gibi bir durumunuz söz konusu olmayabilir.

Hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak hakkında bilgiler verdik. Kendi can güvenliğinin yanı sıra diğer canlıların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmamak için, hurda belgeli aracınızı trafiğe çıkarmamaya özen gösterin.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst