Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Hgs Cezası Ne Kadar?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
HGS, şehirlerarası yolculuklarda sürücülerin otoyol girişlerine daha hızlı girmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamadır. Yoğun şehirlerarası trafiği çekmek istemeyen sürücüler otoyolları tercih edebilirler. Ücretli otoyollar giriş ve çıkışlarda araç kaydı gerektirir. Bu nedenle 2012 yılında devreye alınan HGS sistemi bu geçişi çok daha pratik hale getirdi.

HGS cezası 2021 ne kadar

HGS'den geçerken aracın ön tarafında bir çıkartma olması veya araç plakasının sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Geçiş sırasında cihaz, plakadan veya etiketten veri okur ve kalanın silinmesini sağlar. HGS bakiyesinde yeterli bakiye olmaması durumunda kaçak geçiş yapılır, 15 gün içinde ücretin ödenmemesi durumunda 4 katı ceza uygulanır.

Bazı sürücüler, HGS'leri olmadığı için yasa dışı giriş yapmak zorunda kalabilir. Yani sebebi ne olursa olsun, ücretin HGS tarafından ödenmemesi durumunda para cezası ödemek zorunda kalacaksınız. 2021 yılından itibaren HGS ve OGS'den geçiş yapılması durumunda bilançoda yeterli bakiye olmaması durumunda 5 TL'lik transfer 20 TL olarak tahsil edilecektir.

Sızıntı HGS ve OGS'den geçerse ne olur?

Bilerek veya bilmeyerek HGS veya OGS'den yasa dışı bir transfer yaptıysanız, 15 gün içinde hesabınıza para yatırmanız gerekir, böylece cezasız ödeme yapabilirsiniz. Sistem otomatik olarak algılandığı için bankadan veya PTT'den hesabın yenilenmesi yeterli olacaktır. Sizin için 15 günden fazla olduysa aynı şekilde hesabınıza para yüklersiniz ancak yüklediğiniz paraya cezanızı da ekleyebilirsiniz. Böylece ceza yazıldıktan sonra hesabınızda kalan parayı sistem belirleyecektir.

HGS cezasına itiraz edildi mi?

Bazı durumlarda, sürücüler HGS'yi geçemeseler bile para cezasına çarptırılabilir. Bu genellikle plakanın yanlış okunmasından, sürücülerin çok hızlı hareket etmesinden, okunamayan plakadan veya cihaz arızasından kaynaklanır. Aracınıza haksız olduğunu düşündüğünüz bir HGS cezası kesildiyse itiraz etme hakkınız vardır. Tek yapman gereken senin için Dünya Ceza Mahkemesi'ne dilekçe vermek.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst