Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepki
10
Puan
8

Hararet Müşürü Arızası
1630200438378.png

Soğutucu ayrıca, soğutucu sıcaklık anahtarı olarak bilinen sıcaklık sensörü, sıcaklığını izlemek için kullanılan bir motor kontrol sistemi, sensör olup , motor soğutucu . Soğutma sıvısı sıcaklık sensörlerinin çoğu, soğutma sıvısının sıcaklığını ölçmek için elektrik direncini kullanarak çalışır. Bu sinyal daha sonra bilgisayara gönderilir, böylece motorlar soğukken daha fazla yakıt ve tamamen ısındıklarında daha az yakıt gerektirdiğinden, optimum performans için motorun zamanlaması ve yakıt hesaplamalarında değişiklikler yapılabilir . Bilgisayar ayrıca, motoru aşırı ısınmadan kaynaklanan olası hasarlardan korumak için motor sıcaklığının çok yüksek olduğunu tespit ederse, motor performans ayarlarını geri ölçekleyecektir .

Sıcaklık, motor performans hesaplamalarında çok önemli bir rol oynadığından , soğutma sıvısı sıcaklık sensörüyle ilgili herhangi bir sorun , hızla motor performansı sorunlarına dönüşebilir. Genellikle soğutma sıvısı sıcaklık sensörüyle ilgili bir sorun, sürücüyü kapsamlı bir şekilde incelenmesi gereken olası bir sorun konusunda uyaran birkaç belirtiye neden olur .

1. Zayıf yakıt ekonomisi
Soğutma suyu sıcaklık sensörüyle ilgili bir sorunla ilgili ilk belirtilerden biri zayıf yakıt ekonomisidir . Soğutucu sıcaklık sensörü bozulursa, bilgisayara yanlış bir sinyal gönderebilir ve yakıt ve zamanlama hesaplamalarını bozabilir. Soğutucu sıcaklık sensörünün arızalanması ve bilgisayara sürekli soğuk sinyali göndermesi nadir görülen bir durum değildir. Bu, bilgisayarın soğuk olmadığında bile motorun soğuk olduğunu düşünmesine neden olacak ve bunun sonucunda gereğinden fazla yakıt tüketecektir. Bu, yakıt ekonomisini azaltacak ve motor performansını engelleyebilir.

2. Motordan siyah duman
Soğutma suyu sıcaklık sensörüyle ilgili olası bir sorunun başka bir belirtisi , aracın egzozundan çıkan siyah dumandır . Soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalanır ve bilgisayara soğuk sinyali gönderirse, bu, bilgisayarın kafasını karıştırabilir ve yakıt karışımını gereksiz yere zenginleştirmesine neden olabilir. Yakıt karışımı, yanma odasında yakıtın yeterince yakılamayacağı noktaya kadar aşırı zenginleşirse egzoz borularında yanarak siyah dumana neden olur. Ağır vakalarda, siyah duman, aracı sürmemeyi garanti edecek kadar önemli olabilir.

3. Aşırı ısınan motor
Soğutucu sıcaklık sensörüyle ilgili bir sorunun başka bir belirtisi motorun aşırı ısınmasıdır . Soğutucu sıcaklık sensörü, kalıcı olarak sıcak sinyali göndermesine neden olacak şekilde de arızalanabilir. Bu, bilgisayarın zayıf bir sinyali yanlış şekilde telafi etmesine neden olabilir, bu da aşırı ısınmaya ve hatta teklemelere veya motor pingine neden olabilir .

4. Motor Işığının yandığını kontrol edin
Bir ışıklı Kontrol Motor Işık soğutucu sıcaklığı sensörü ile potansiyel bir sorun başka bir belirtisi. Bazı araçlar için, sensör sinyali veya devresinde bir sorun tespit ederse, bilgisayar bir Check Engine Light'ı yayacaktır. Check Engine Light, sorun çözülene kadar açık kalacaktır.

Soğutma suyu sıcaklık sensörü, okuması motor performansını etkileyen hesaplamalarda önemli bir rol oynadığından, en önemli motor yönetim sensörlerinden biridir. Bu nedenle, soğutma suyu sıcaklık sensörünüzde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, aracı YourMechanic'ten profesyonel bir teknisyene kontrol ettirin. Aracınızı teşhis edebilecek ve soğutma suyu sıcaklık anahtarının değiştirilmesine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebileceklerdir .
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst