Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Fren Balataları Ne Sıklıkta Değiştirilir?

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
Araba fren balataları ortalama olarak her 40 000 ila 50 000 km'de bir değiştirilmelidir. Ancak bu, sürüş tarzına, hava koşullarına, yol koşullarına ve aracınızın bakımını yaparken kullandığınız parçaların kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Fren balatalarının zamanında değiştirilmesi hayati önem taşır çünkü fren rotorlarınız aşınmış balatalardan kolayca zarar görebilir. Ayrıca fren ünitelerimiz aşınmış olarak aracı sürmek güvenli değildir, çünkü fren pedalına bastığınızda aracın beklenmedik tepkilerine neden olabilir.

Bugün, fren servis sıklığını nelerin etkileyebileceğini tartışacağız.

BrakePadsChange.jpg


Fren balatalarını normalde ne sıklıkla değiştirmelisiniz?​

Diyelim ki aracınızı normal koşullarda sürüyorsunuz, sınırların üzerinde hızlanmıyorsunuz, fren pedalına sert basmıyorsunuz ve sakin sürüşü tercih ediyorsunuz. Bölgenizdeki hava ılımandır ve araba bir garaja veya kapalı bir otoparka park edilmiştir. Ortalama kilometreniz yılda 15.000 mildir. Ayrıca aracınızın bakımını, aracınızın üreticisi tarafından onaylanmış sertifikalı bir servis istasyonunda yaparsınız.

Bu durumda, her 3 yılda bir veya her 45.000 km'de bir fren balatalarını değiştirmeniz gerekecektir.

Aktif olarak araç kullanırsanız ve trafik ışığı hattının hemen önünde ani fren yapmayı tercih ederseniz, fren balataları çok daha hızlı aşınır - yaklaşık 20 000 mil veya 1 yıl.

Motor freni yapmayı, çok dikkatli sürmeyi ve o fren pedalına nadiren dokunmayı biliyorsanız, fren balatalarınız çok daha uzun süre dayanabilir ve 80.000 milden fazla kilometrede her 5 hatta 7 yılda bir değiştirilmesi gerekebilir.

Fren balataları neden çabuk aşınır?​

Fren balatalarınız çok çabuk aşınıyorsa bunun bazı nedenleri olabilir:

 • fren sistemi kötü ayarlanmış - fren balataları her zaman fren rotoru ile temas halindedir ve bu yüzden daha çabuk aşınırlar;
 • aktif sürüşü tercih edersiniz - ani fren yaptığınızda balatalar çok ısınır ve daha çabuk yıpranmaya başlar;
 • otoyollarda sık sık fren yaparsınız - yüksek hızlardan fren yaparsanız, fren balatasının rotorla teması çok uzun olur ve ikisi de ısınır;
 • kötü fren balataları satın alırsınız - parçalara para ayırırsanız, ucuz fren balatalarının daha sık değiştirilmesi gerekir.

Aracınızın fren balatalarını değiştirmek için yalvardığını gösteren işaretler​

 1. İnce pedler. Uygun jant tipine sahipseniz balataları görebilirsiniz. Onlara bakın ve yeni bir ped boyutuyla karşılaştırın. Çok incelerse, onları değiştirme zamanı.
 2. Titreşim. Aracınız fren yaptığınızda titriyorsa bu, fren balatalarının aşındığının işareti olabilir. Ancak balanssız tekerlekler veya süspansiyon sorunları gibi başka sorunları da gösterebilir.
 3. Daha az verimli frenleme. Aracı durdurmanın daha uzun sürdüğünü fark ederseniz, balataları kontrol edin. Frenleme verimliliğinin artık optimal olmadığı bir noktaya gelebilirler.
 4. Gıcırdayan pedler. Bazen fren balataları biraz gıcırdıyor veya gıcırdıyorsa sorun olmaz. Bu tamamen yapıldıkları malzemelerle ilgili. Ancak kötü bir gıcırtı sesi duyarsanız, balataları kontrol etseniz iyi olur, yıpranmış olabilirler.
 5. Kontrol panelinde hata ışığı. Pek çok otomobil, fren balataları bittiğinde ön panellerinde özel gösterge ışığını gösterecek kadar akıllıdır. Ancak sistem hiçbir zaman yeterince hassas değildir, bu nedenle yalnızca ona güvenmeyin.
 6. Düşük seviyede fren hidroliği. Arabanızdaki 8 fren balatasının tamamı aşındığında oldukça incelir. Bunları itmek için daha fazla sıvı gerekir, bu nedenle fren hidroliği sisteminde küçük bir düşüş görebilirsiniz.
 7. Tekerleklerden gelen taşlama sesi. Taşlama sesi duyarsanız, aracınızı durdurun ve nedenini bulun. Genellikle, fren rotorunu çizmeye ve yavaşça öldürmeye başlayan aşınmış fren balatalarının bir sonucu olacaktır.
 8. Bakım kılavuzu. Servis aralıkları, aracınızı büyük kesintiler ve problemler olmadan çalışır durumda tutmanın güvenli yoludur. Servis yönergesi, fren balatalarını değiştirmeniz gerektiğini söylüyorsa, daha iyi yapın.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst