Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? Ehliyet Hakkında Her Şey

AliErdemAk

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
12
Tepki
6
Puan
3
Günümüzde 18 yaşını aşan çoğu kişi araba sürmek ister. Ancak araba sürmek için ilk başta bir profesyonelden eğitim almanız ve yasal olarak bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Biz de bu yazımızda size ehliyet türlerinin neler olduğunu, ehliyet alma sürecini aktaracağım.

Ehliyet nedir?
Ehliyet, bir motorlu taşıtı sürmeye yetkimizin ve bilgimizin olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Her ülkede motorlu taşıt sürmek için ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır. Peki ehliyet nasıl alınır? İşte cevabı;

Ehliyet nasıl alınır?
Şimdi size ehliyet alma süreci nasıl işlemekte onu baştan sona anlatacağız. Bu yazımızda ağırlıklı olarak b sınıfı (otomobil) ehliyet üstünden anlatım sağlayacağım.

Ehliyeti kimler alabilir?
Türkiye cumhuriyeti yasalarına göre ilkokul mezunu olan ve sağlık bakımından elverişli olan herkes ehliyet alabilir. Bunun haricinde alınacak sınıfa göre kişinin yaşının tutması zorunludur.

Kaç tür ehliyet vardır?
Ehliyetler kullanılacak motorlu araca göre bölüm bölüm ayrılmıştır. Toplamda 17 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler;
resim_2021-09-16_143256.png


Ehliyet için yaş sınırı kaçtır?
M, A1 ve B1 (moped, 125 cc’ye kadar motosiklet ve 4 tekerli motosiklet) sınıfına sahip bir ehliyet almak için yaş sınırı 16’dır. A2, B, BE, C1, C1E, F ve G (35 kw kadar motosiklet, otomobil-kamyonet (römorklu-römorksuz), 7500 kg kadar kamyon ve Çekici, 12000 kg kadar kamyon ve Çekici (römorklu), traktör ve İş makinesi) sınıflarına sahip bir ehliyet almak için yaş sınırı ise 18’dir.

Ehliyet nasıl alınır?
Bir ehliyet alabilmeniz için ilk olarak herhangi bir sürücü kursuna kaydolmanız gerekmektedir. Kursunuz size yaklaşık olarak 2 haftalık (kursa ve şehre göre değişebilir) bir teorik ders verir. Bu derslerde ilk yardım, trafik kuralları ve motor eğitimi görürsünüz. Teorik derslerinizi tamamladıktan sonra kursunuz sizi en yakın sınav tarihine kaydettirecektir. Bu sınavı Milli Eğitim Bakanlığı yapmaktadır.

Sınav gününüzde sınav merkezine gidip bilgisayar olarak sınavınızı gerçekleştirmektesiniz. Sınavda 50 soru sorulmaktadır ve soru başına 2 puan düşmektedir. 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor gibi bir kural bulunmamaktadır, bundan ötürü boş soru bırakmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sınav sonucunuz 100 üstünden değerlendirilmektedir. Geçme notunuz ise 70 puandır, yani 50 sorudan 35 soru bilmeniz yeterli olacaktır. 35 soru da bilseniz 50 soru da bilseniz sonuç farklılaşmayacaktır, size ekstra bir katkısı olmayacaktır. Daha önce çıkmış ehliyet sınav sorularını görmek istiyorsanız buraya tıklayarak çıkmış ehliyet sınav soruları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Teorik sınavı geçen kursiyerlerinin listesi kursunuza bildirilir ve artık sürüş eğitimleri başlar. Kursunuz size gerekli sürüş eğitimlerini verdikten sonra direksiyon sınavı için kaydınız yapılır. Sınav gününde ise tam saatinizde orda olmanız gerekmektedir. Sınavda belirli bir güzergâh üstünden turunuzu tamamladıktan sonra başarılı olursanız ehliyet almaya hak sahibi olursunuz. Devletin ehliyet almak için talep ettiği tutarı yatırdıktan sonra nüfus müdürlüğüne gidip kaydınızı tamamlamanız yeterli olacaktır. En kısa süre içerisinde ikamet ettiğiniz yere PTT ile ehliyetiniz gelecektir!

Teorik sınav zorunlu mu?
Direksiyon sınavına katılmaya hak kazanmak için bu sınava girmeniz zorunludur.

Sınavlar paralı mı?
Evet, paralıdır. Her iki sınava (teorik ve direksiyon) girmeden önce harç parası ödemeniz gerekmektedir. Bu harç Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmaktadır.

Sınav ücretlerini nereden ödüyoruz?
Bazı kurslar sizin adınıza tahsilat yapmakta. Ancak genellikle kendimiz yatırmaktayız. Eğer kendiniz yatıracaksanız Ziraat Bankası veya Halkbank ATM’lerinden veya mobil-internet şubelerinden kolayca ödeyebilirsiniz. İsterseniz MEB’in kendi sitesinden de ödeme yapabilirsiniz.

Direksiyon sınav güzergâhı nerede?
Sürücü kursunda göreceğiniz eğitimlerin güzergâhı ile sınav güzergâhınız aynı olacaktır.

Sınav ücretini biz mi veriyoruz?
Bu tamamen kursunuza bağlıdır. Bazı sürücü kursları sizden almış olduğu ücretin içerisinde sınav harç paralarını da ilave ederken bazı kurslar ise bu ücretin sizin tarafınızdan ödenmesini talep etmektedir.

Direksiyon sınavından nasıl geçerim?
Direksiyon sınavında her hatanın bir rengi bulunmaktadır, bunlar mavi, sarı ve kırmızıdır. Mavi hatalardan 5 kere yapmanız durumunda sınavınız başarısız sayılırsınız. Sarı renkli hatalardan 2 kere hata yaparsanız kalacağınız gibi kırmızı renk hata yapma durumunuzda ise direkt olarak sınavınız başarısız sayılacaktır. Ehliyet sınavı hata çizelgesi ise alttaki gibidir;
direksiyon.jpg


Direksiyon sınavından geçtiğimi nasıl anlarım?
Sınav sırasında başarısız olduğunuz zaman sınav komitesi sizden aracı durdurmanızı ve direksiyon hocanız ile yer değiştirmenizi ister. Eğer sınav başlangıç yerine aracı siz getirdiyseniz %99 geçmiş sayılmaktasınız. Nadiren sınav başlangıç yerine tekrar geldikten sonra aracı durdururken sınav heyecanı ile sinyal vermeyi unutanlar olmaktadır, bu da sizin son anda sınavdan kalmanıza neden olabilir.

Direksiyon sınavı kaç dakika?
Direksiyon sınavı toplamda 35 dakikadır. 5 dakika süresince kimlik tespitiniz yapılır ve sizden aracı tanıtmanız beklenilir. Geriye kalan 30 dakikada ise güzergâhı tamamlamanız gerekmektedir.

Direksiyon sınavında başarısız olursam ne olur?
Bir direksiyon sınavında başarısız olursanız tekrar harç parasını yatırıp bir sonraki sınava yeniden girmeniz gerekmektedir.

Direksiyon sınavından kaç kere kalma hakkım var?
4 kez direksiyon sınavına girip hepsinde kalmanız durumunda dosyanızı yakmış olursunuz.

Dosya yakmak ne demek?
Sınavlarda art arda başarısız olduktan sonra sizin için açılan dosya iptal edilmiş, yani yanmış olur. Dosyası yanan kişinin sürücü kursu ile ilişiği kesilir ve artık tekrar sınava katılma hakkına sahip olamaz.

Dosyası yanan sürücü adayı ne yapmalı?
Dosyası yanan sürücü adayı yeniden bir dosya açtırması gerekmektedir. Bunun için de yeniden bir ehliyet kursuna yazılması gerekmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst