Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Almak İçin Boy Sınırı Var Mı?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Sürücü kursuna kayıt olmak ve ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının birçok sorusu var. Bunlardan biri ehliyet almak için boy sınırlaması olup olmadığıdır. Bu soru hakkında bizi düşündüren, ehliyet almanın koşullarından biri olan sağlık durumu hakkında vardığımız sonuçtur.

Sağlık raporunda sürücü adayının sürüş sorunu olmadığı belirtiliyor. Bu nedenle düşük profilli sürücü adayları da boylarının sağlık bildirimine engel olup olmadığını merak ediyor.

Sürücü belgesinin uzunluğu ne kadardır?

2016 yılında çıkarılan bir yönetmelik gereği ehliyette birçok yenilik yapıldı. Daha önce ehliyet almak için boy ve kilo indeksine ihtiyacınız yoktu ama kurallara göre vücut kitle indeksinin dikkate alınması gerekiyor. Yani adayın BKİ'si 33'ün üzerindeyse adayların uyku takip testi yaptırmaları gerekiyor. Bu kural sadece yeni lisans alanlar için değil, lisanslarını yenileyenler için de geçerlidir.

Peki her doktorun uyku izleme testine ihtiyacı var mı?

Bu gerekli bir durum olmasına rağmen, doktorlar bu hükme fazla önem vermemektedir. Çünkü kişinin vücut kitle indeksi dikkate alınmadan ehliyet raporu düzenlenebilmektedir.

Ehliyet vücut kitle indeksi

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyete çok ciddi kurallar getirildi. Bu tarihten sonra vücut kitle indeksi de dikkate alındı. Bunun nedeni, kitle indeksi 33'ün üzerinde olan kişilerin obez olmaları ve uyku apnesi olma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

Sürücü adaylarının ehliyet alırken doldurmaları istenen formda boy ve kilolarını belirtmeleri gerekmemektedir. Doğal olarak, doktorların vücut kitle indeksine dikkat etmemelerinin ana nedeni budur. 2016'dan sonra beden kitle indeksi yüksek olup ehliyet alamamış çok az kişi var. Türkiye'de yaklaşık 28 milyon sürücü var ve bunların %20'si obez.

Obez insanlar ehliyet alabilir mi?

Obezite düzeltilebilir sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle BKİ 33'ün üzerinde olan bir kişi bu şekilde ehliyet alamıyorsa yeniden kilo verme raporu için başvurabilir ve uygun görülmesi halinde ehliyet alabilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst