Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Affı Nedir?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Yol kurallarına uymayan sürücülerin bazı hataları, haklarının gasp edilmesine yol açmaktadır. Lisans iptal süresi para cezasına tabidir. Ehliyetleri ellerinden alınan sürücülerin merakla beklediği sorunlardan biri de ehliyet affı. Ehliyet affı, hata yapan sürücüyü affedip ehliyetini geri almak anlamına gelir.

Türkiye'de araç kullanan her sürücü, kuralların ihlali durumunda belirli bir ceza puanı ile karşı karşıya kalmaktadır. Sürücünün ceza puanı 1 yıl içinde 100'e ulaşırsa ehliyeti düşer. Özellikle alkollü sürücüler 5 yıl sonra bu kuralı tekrar ihlal ederse, 5 ay sonra ikinci kez çalışıyorlarsa 5 ay içinde, 2 yıl, 3 yıl ve daha fazla çalışıyorlarsa 5 ay sonra ehliyetlerine veda etmek zorunda kalıyorlar. . yıllar. Sürücü belgesinin iptal edilebilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir.

Lisans ne zaman alınır?

  1. Sürücü yıl içinde 100 ceza puanı biriktirirse,
  2. Ölüme neden olan bir kaza geçirmiş olmak,
  3. Bir keş gibi trafiğe yakalandım
  4. Kuralları çiğneyen bir stajyer sürücü olarak
  5. Lisansın süresi doldu,
  6. sağlıksız,
  7. hız sınırını aşmak
  8. sarhoş sürücü
Sürücünün ehliyeti derhal iptal edilecek ve ceza süresi bitene kadar araç kullanamayacak. Birçok sürücü bu şekilde para cezasına çarptırıldı ve ehliyetlerinin ne zaman ve ne zaman verileceğini merak ediyor.

Ruhsat muafiyeti ne zaman kalkacak?

Lisansın af olup olmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle herhangi bir tarih verilmemiştir.

Ehliyetin var mı

Gündemde ehliyet affı olup olmadığına cevap vermek için son 10 yılın verilerini incelemek doğru olacaktır. Bu süre zarfında, 100 puan alan 1 milyondan fazla sürücüye el konuldu. Bu hatalardan ders çıkaran sürücüler en az bir kerelik af beklerler. Bu sürücülerin ehliyetlerinden para kazandığı düşünülürse bekleyiş her gün devam ediyor. Şu ana kadar bu konuda bir girişim olmadığı için maalesef 2021 yılında ehliyet affı gündeme gelmedi.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst