Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Egzoz Manifoldu Nedir?

Semih Çakmak

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 Eyl 2021
Mesajlar
19
Tepki
3
Puan
3

Egzoz Manifoldu ?​


Silindir içindeki yanmış gazın çıkış borusudur. Genelde 4 adet silindirden çıkan boru birleşir ve katalizöre girer. İşte silindir ile katalizör arası egzoz manifoltudur. Bazı turbo modellerde manifold, süperşarja bağlanır. Egzoz gaz basıncı süperşarjın pompasını çalıştırır. Süperşarj da temiz hava emerek bu havayı sıkıştırarak yanma odasına yollar.

Egzoz Manifoldu ne işe yarar ?​

Egzoz manifoldu nedir denildiğinde silindir içerisinde yer alan benzin ve hava karışımından oluşmuş yanmış gazı emerek, hızlı bir şekilde araçtan dışarıya atmayı sağlayan borudur.

Egzoz Manifoldu kaçırıyor ne olur ?​

Motordan yanmış gazları aktaran egzoz manifoldu, yüksek sıcaklık bölgesinde yer alması nedeniyle eninde sonunda bir sızdırma yapacaktır. ... Egzoz manifoldu kaçırıyor ise motordan çıkan sıcak gaz, motor bölmesine yakın olan plastik akşamlarda hasara ve erimelere de neden olabilmektedir.

Egzoz Manifoldu arıza belirtileri ?​

Araçta Tekleme/Sarsıntı
Bu durum egzoz manifoldu arıza belirtisi olarak sunulabilir. Ancak aracın sarsılması ya da teklemesi farklı sorunlarında habercisi olabilir. Bu noktada ise egzoz manifoldu sesi önemli rol oynar. Bu sese dikkat etmemeniz halinde motor bölmesi altında kirli atık gaz birikmeye devam edecektir.

Manifold Patlaması/Çatlaması ve Sızdırma ?

Egzoz manifoldu özellikle konumu nedeniyle oldukça önemlidir. Motora yakın konumu nedeniyle egzoz manifoldu arıza belirtileri vermesi halinde dikkat edilmemesi halinde aracınızda daha büyük arızalar söz konusu olacaktır. Özellikle motor sisteminde daha büyük arızalar ortaya çıkacaktır. Egzoz manifoldunda arıza durumları için oldukça açık belirtiler söz konusu olmaktadır. Aracınızın içerisinde arızalanmaya bağlı olarak egzoz manifoldu sesi gelecektir. Bu ses genel olarak manifoldun patlamış olduğunu işaret etmektedir. Yapısal olarak metal bir yapıya sahip olması nedeniyle kolay bir şekilde darbelerden ya da aşınmadan dolayı işlevini yitirebilmektedir.

Sızdırma nedeniyle araç içerisinde büyük hasarlar oluşması söz konusudur. Motordan yanmış gazları aktaran egzoz manifoldu, yüksek sıcaklık bölgesinde yer alması nedeniyle eninde sonunda bir sızdırma yapacaktır. Bunu önlemek için belirli bir yol bulunmamaktadır. Bu noktada oto servisinizden bu durumu önleyebilmek ya da önüne geçebilmek için belirli işlemler yapmasını isteyebilirsiniz. Egzoz manifoldu kaçırıyor ise motordan çıkan sıcak gaz, motor bölmesine yakın olan plastik akşamlarda hasara ve erimelere de neden olabilmektedir.

Egzoz Manifold Contası Kırılması ?

Egzoz manifoldu contası kaçırıyor halde ise kırılma söz konusudur. Bu durum manifoldun hasar aldığını ya da çatladığını göstermektedir. Bu durumda sızdırma meydana geldiği için araç içerisinde fazla yakıt durumu söz konusu olacaktır. Egzoz manifoldu üzerinde yer alan contalar oldukça özel maddelerden yapılmıştır. Ancak araç içi kullanım durumuna ve motor durumuna bağlı olarak kırılmalar meydana gelebilir. Egzoz manifoldu sesi oluşması ya da egzoz manifold contası kaçırıyor olması sizi ilk başlarda rahatsız etmese de ilerleyen durumlarda aracınıza büyük zarar verebilir.

Egzoz manifoldu arıza belirtileri kapsamına bakıldığında bir diğer durum ise egzoz gazının araç içerisine dolmasıdır. Manifold çatlaması gibi durumlarda araç içerisindeki hava ve benzin karışımını dışarı atamaz. Bu nedenle de egzoz dumanı araç içerisine dolar. Kirli hava araç içerisinde kaldıkça basınç artacaktır.

Egzoz manifoldunda birçok nedenden dolayı arızalanmalar meydana gelebilir. Bu durumlarda ilk olarak aracınızı iyi bir şekilde incelemelisiniz. İlerleyen durumlarda araç içerisine egzoz gazı dolması gibi motor bölmesinde de büyük arızalanmalar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için aracınızı en hızlı şekilde bir oto servise götürüp baktırmanız gerekmektedir. Egzoz tamiri genel olarak mümkün olan bir işlem değildir. Bu nedenle egzoz manifoldu kaçağı var ise ya da egzoz manifoldu kaçıyor ise değişim yapılması gerekmektedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst