Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Dyno Testi Nasıl Yapılır?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Dinamometre veya dinamometre ismimizde kısaltıldığı şekliyle bir motorun torkunu ve hızını ölçen bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde aracın motorunun anlık gücü hesaplanabilmektedir. Doğal olarak bu, otomobilin motorunun durumu ve performansı hakkında bilgi verir.

Dinamometre testleri, motorun durumunu belirlemek için genellikle kullanılmış araba ticaretinde yapılır.

Dyno testi nasıl çalışır?

Test cihazının araç şanzımanını kontrol etmesi gerekiyor. Yani öncelikle aracın önden çekişli mi yoksa arkadan çekişli mi olduğunun belirlenmesi gerekir. Araç tekerlekler üzerine yerleştirilir ve hava akımı sanki normal hareket ediyormuş gibi ileriye doğru yerleştirilir. Bu makine sayesinde aracın maksimum motor gücü dikkate alınır. Testler sırasında otomobil 250 km'ye kadar hızlara ulaşabiliyor. Bu hıza ulaşıldığında, kaymasını ve yere çarpmasını önlemek için aracın emniyet kemerleri ile bağlanması gerekir. Değerlendirmeyi yapacak teknisyen gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra araç motorunu çalıştırmalı ve verilerin test makinesine aktarılmasını sağlamalıdır.

Bir arabanın motorunun performansını tam olarak kontrol etmek için arabanın tüm viteslerinde kontrol edilmesi gerekir. Tüm test sonuçları yazılıma aktarılır ve işlem tamamlanır.

Tork testinin faydaları nelerdir?

Dinamometre testi yapılırken aracın ne kadar hızlı hareket ettiği değil, güç, beygir gücü ve tork gibi durumu önemlidir. Böylece ikinci el araç alan kişi aldığı aracın motoruna güven duyacaktır.

Dyno test sonucu ne anlama geliyor?

Modern teknoloji ile yapılan arabalar adeta kapalı kutu gibiyken güzel ve şık olduğunu düşündüğümüz bir arabanın motoru beklenenden çok daha düşük sonuçlar verirken, dimmerli bir arabanın motoru daha kaliteli olabilir. Dinamometre testi, sürücünün araba için ödeyeceği parayı da almasına olanak sağlayacak. Yıllardır para biriktiren ya da kredi ile ikinci el araç alan, araç alırken motorun sorunlu olduğunu bilmeyen, bu da paralarının boşa gittiğini bilmeyen sürücüler.
 

dvrzener

Yeni Üye
Katılım
21 Eyl 2021
Mesajlar
7
Tepki
2
Puan
3
İlk defa araba sahibi olacak birinin kredi çekip böyle bir işe kalkıştıktan sonra belirtilen hususlardaki sorunlar nedeniyle tam bir hayal kırıklığıyla karşılaşması kadar yürek burkucu bir şey yok. Buna mahal vermemek adına tüm kontrollerin usta eller tarafından yapılması gerektiğini savunuyorum ben de.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst