Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Doğal Gaz Katılaştırıldı

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18


Doğal gaz, her ne kadar fosil yakıtların devri kapanmaya yüz tutmuşsa da önümüzdeki 100 yıla kadar da kullanılmaya devam edecek. Ancak bir sorun var ki; o da şu: Doğal gaz saklama ve taşınma söz konusu olduğunda büyük maliyetler gerektiriyor. Ancak Singapurlu mühendisler, doğal gazı katılaştırmayı başardılar. Sıkıştırma 1/90 oranında yapıldı ve -5 santigrat derecede saklanabilir, taşınabilir. Son derece güvenli hale getirilebilir.

dogalgaz.jpg


Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki bilim adamları ve mühendisler, doğal gazı katı bir forma dönüştüren ve dolayısıyla gaz rezervlerini depolamayı ve taşımayı daha kolay ve daha güvenli hale getirecek yeni bir yöntem geliştirdiler. Bir gazı katı forma dönüştürmek yaklaşık 15 dakika sürer ve çok düşük toksisiteye sahip malzemeler kullanır. Fosil yakıtların kullanımından vazgeçilmesi yönündeki genel eğilime rağmen, doğalgazın şu anda kullanıldığı ve uzun bir süre daha kullanılacağı gerçeğinden dolayı bu başarı büyük önem taşımaktadır.

Doğalgaz taşınırken sıvı formda taşınır​

Doğal gaz genellikle kolay saklama ve kullanım için sıvı forma dönüştürülür, ancak bu dönüştürme işlemi gazın -160 santigrat derecenin altında çok düşük bir sıcaklığa soğutulmasını gerektirir. Bir gazın katı bir forma dönüşmesi de belirli koşullar altında gerçekleşir. Sonuçta, gaz molekülleri, gaz hidratları veya yanıcı buz denilen bir tür su molekülü hücresi içine hapsedilir.Bu süreç doğada doğal olarak meydana gelir, mesela Rusya’nın kuzeyinde tüm dünyaya 100 yıl yetecek kadar doğal gaz rezervi vardır. Ancak önemli miktarlarda gaz hidratlarının oluşması milyonlarca yıl alıyor. Yapay gaz hidrasyonunu hızlandırmanın anahtarı, işlem için bir katalizör- hızlandırıcı görevi gören, yalnızca işlemi hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda elde edilen hidrat kristalinin maksimum oranda gazla dolmasını sağlayan amino asit L-triptofandır. 90 kat sıkıştırılmış katı doğalgaz tabletleri, derin dondurucularda muhafaza edilebilir. Endüstri alanında doğalgaz, diğer fosil yakıtlara oranla daha fazla kullanım sahası bulacak.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst