Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Diferansiyel Nedir?

Semih Çakmak

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 Eyl 2021
Mesajlar
19
Tepki
3
Puan
3

Diferansiyel nedir ?​


Diferansiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda stabilite sağlar. Otomobil virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. İşte bu yayı çizerken dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden yani daha fazla mesafe yol alacağından içeridekilerden daha hızlı dönmelidir. Eğer taşıt sola doğru dönerse, sağdaki tekerlek soldakine oranla daha hızlı dönmeye zorlanır ve ile pinyon dişliler birbirleriyle göreli devinime geçerler.

Eğer taşıt bir krikoyla kaldırılıp vites boştayken tekerleklerden biri elle döndürülür ise, öteki tekerlek aynı hızda ters yöne döner. Diferansiyel her iki tekerleğin arasında yer alır ve yarım bir dişli şaft ile tekerlere bağlanır. Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her çift teker için ayrı ayrı iki tane diferansiyelleri vardır.

Diferansiyel görevi ?​

Diferansiyel parçasının görevlerini şu şekilde maddelendirebiliriz: Diferansiyel, motordan çıkan gücü tekerleklere iletir. Motordan gelen dönme aksiyonu şanzıman tarafından diferansiyele ulaştırılır ve buradan da tekerleklere iletilir.

Diferansiyel Yağı Nedir?

Diferansiyel yağı diferansiyel dişlilerinin yağlanmasında kullanılan bir üründür. Akıllara hemen diferansiyelin ne işe yaradığı konusu gelebilir. Sizler için uzun uzun diferansiyel yağını inceleyecek olsak bile konuyu daha net bir şekilde pekiştirmek maksadıyla diferansiyele de kısaca değinelim.

Diferansiyel, sözlük anlamı olarak “virajlarda kullandığınız otomobilin tekerleğinin ayrı ayrı hızlarda dönmesini sağlayan dişli yapısı” olarak adlandırılır. Nasıl yani ayrı ayrı demeyin, bu tam olarak ne demek? Basit bir örneklendirme yapalım. Hemen her birimiz eğitim hayatımızın beden eğitimi dersinde sıralı bir yürüyüşe katılmıştır. Ya da erkekler askerde tempo tutarak yaptıkları bölük yürüyüşünde çektikleri derdi devamlı hatırlar. Bu yürüyüşlerde diyelim ki toplu halde sağa dönüş olacak. Sağ içte kalan kişi küçük adımlarla yürür, hatta yürür gibi yapar. Sol dıştaki kişi de geniş ve hızlı adımlarla dönerek ilerler ki yapıyı bozmadan düzgün bir dönüş sağlasın. Otomobillerde de bu sistemi hayal edebilirsiniz. Sağa dönüşte sağ teker küçük hareketler yapar, sol dış teker ise daha seri dönerek kimyayı yakalar. Çünkü diferansiyel dönüş yapılan bölgenin tekerini kısmen de olsa kilitleyecek ve nizami bir viraj almayı sağlayacaktır. Binek otomobillerde sadece arka tekerlerde diferansiyel bulunurken 4x4 araçlarda hem ön hem de arka tekerde diferansiyel bulunmaktadır.

Diferansiyel hakkında kafanızda bir taslak oluşmuşsa içindeki yağın önemini belirtmek amacıyla yokluğunda başınıza gelebileceklere değinelim.

Diferansiyel yağı biterse ne olur ?

Diferansiyel içinde bulunan dişliler birbirleri ile temas halinde çalışan dişli gruplarıdır. Bu dişlilerin yağsız kalması çok kısa süre içerisinde aşınmaya ve geri dönüş olunmaz tahribata sebebiyet verecektir. Uzun süre yağsız kullanımlarda diferansiyel içinde bulunan ayna ve mahruti dişlilerinde kırılma meydana gelerek diferansiyel kitlenecektir. Diferansiyel yağı mekanizmanın problemsiz çalışması için olmazsa olmazlardandır.

Diferansiyel yağı ne zaman değişir?


Her ne kadar toplumda “değişmez” diye bir algı oluşsa da şunu hiçbir zaman unutmamamız gerekir ki yağlama yöntemi ile çalışan mekanik sistemlerin yağ değişim periyotları hiçbir zaman ebediyete kadar uzanmaz. Her bir yağın değişim yılı ve KM ömrü bulunmaktadır. Üstelik aracınız 4x4 özelliğinde ise iki adet diferansiyel olur ve her ikisini de değiştirmek zorunda kalırsınız

Diferansiyel yağı değişim periyotları aracın türüne, yapısına göre farklılık gösterebilir. En net bilgiliye aracınızın kullanım kitapçığı ya da üretici firmanın satış sonrası departmanlarından temin etmeniz mümkün. Ortalama bir diferansiyelin 4 yıl ya da 100.000 Kilometrede bir yağının değişmesi gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en büyük husus kullandığınız ortam olmalı. Özellikle 4x4 araçlar arazi ortamlarında yoğun olarak kullanılabiliyor. Su, nem, toz gibi yoğun ortamlarda kullanıyorsanız değişim periyotlarını biraz daha öne almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede sisteminiz sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Yağ da çok pahalı bir şey değildir. Dilerseniz hemen bu konuya netlik kazandıralım.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst