Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Buzlu Yolda Kaymayı Engellemek Için Ne Yapılmalı?

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
Malumunuz kış gelmek üzere. Hatta bazı bölgelere karda yağdı. Tabi ki bizlerde kar yağmasını bekliyoruz araçlarımızla kimsenin çıkamadığı, giremediği yollara çıkmak/girmek için. Böyle bir durumda da araçlarımızın karda/buzda oluşabilecek kaymalara karşı stabilitesini sağlamak için yapılması gerekli manevralara ait bir video ile bilgilenebilirsiniz.

Buzlu yollarda önemli uyarılar...
* Hava koşullarından haberdar olun.
* Buzlu yollarda ilerlerken 45 mil / 72 km hızın altında ilerleyin.
* Kaymalara uygun şekilde yanıt verin.


Bonus:

Bir de asla frene basmayın. Hatta motor devrinde ani değişikler (gaza basma ya da motor freni gibi) bile yapmayın. Buz üstünde bu hareketler hemen kontrolü kaybetmenize yol açabilir.
Benim yaşadığım tecrübelere dayanarak kar kürenmiş yollarla ilgili naçizane bir tavsiyem olacak; aracınızın kontrolünü kaybetmeye başladığınızı hissettiğiniz an aracınızı yol kenarındaki kürenmiş kar birikintilerine saplamaktan çekinmeyin. Bu sizi yumuşak ve hasarsız bir şekilde durduracaktır. Daha sonra aracı buradan çıkarıp yola devam edebilirsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst