Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Baskı Balata Nedir?

Semih Çakmak

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 Eyl 2021
Mesajlar
19
Tepki
3
Puan
3

Baskı Balata​


Motorun ürettiği mekanik gücü iletebilmesi için 100 yıl önce geliştirilen ve hala kullanılan bir kavrama tekniğidir. Araçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan birisidir ve düzenli kullanılmazsa ömrü çabuk biter. Dolayısıyla harcamalara yansımasına sebep olur. Hem işçiliği pahalı hem de parça pahalıdır. Debriyaja basıldığı zaman motor ile vites kutusu arasında olan bağlantıyı keserek vitesi kolayca değiştirmeye yardımcı olur ve aracın boşta çalışmasını sağlar. Baskı balata sağlam ise motordan gelen hareket iletilerek daha iyi kavrayış ve performans sağlayacaktır ancak; baskı balatalar aşınmış, hor kullanılmış ve bitmek üzereyse motordan gelen gücü iletemeyerek istenilen performans olmayacak ve araçtan istenilen sürüş keyfini düşürecektir.

Baskı balata ne zaman değiştirilir ?​

Baskı balata değişim zamanı otomobilin markasına, modeline, arabanın kullanılış şekline göre değişmektedir. Bazı kullanıcılar baskı balata değişimini 40-50 bin kilometreye varmadan yaptırırken, bazı kullanıcılar da 80 90 bin kilometrelere kadar araçlarına sorunsuz binebilmektedirler. Yani bu durum tamamen kullanıcının arabayı sürüş tarzıyla alakalıdır. Sert bir sürüşe sahip olan kullanıcının arabası, daha kısa sürede baskı balatanın yıpranmasına sebep olabilmektedir. Baskı balata kontrolleri kolay bir şekilde yapılmaktadır. El frenini çekip arabayı hareket ettirdiğinizde güçlü bir çekiş varsa ve pedal kavraması ortalardaysa, baskı balatanın durumu iyi sayılır anlamına gelmektedir. Diğer noktalar ise, çekiş performansında azalma, yakıt tüketiminde artış ve titreyerek kalkışlar baskı balatanın bittiğini gösterir.

Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır ?​


Debriyaj pedalını yavaşça bırakın. Motor devri düşüyor ve araç stop etme eğilimine giriyor ve stop ediyorsa, kavrama (baskı-balata) sağlamdır. Eğer ayak debriyajdan çekilirken motor devri düşmüyor, araç stop etme eğilimi göstermiyorsa, baskı balata kaçırıyor demektir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst