Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araçta Abs Ve Esp Arızası Nasıl Giderilir?

ozgur

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
15
Tepki
13
Puan
3
Öncelikle ABS sistemi sizin fren mesafenizi kısaltmaz, sadece frenleme esnasında sarsılmayı minimuma indirirken kızaklamayı engeller. Yani ABS'de sorun olsa bile fren sistemi çalışmaya devam eder. ABS arızası meydana geldiğinde zaten ABS uyarı lambası yanacaktır bu şekilde ABS arızanızı tespit edebilirsiniz. ABS arızaları genellikle soket, sensör veya ABS MOTOR sisteminden kaynaklı olabiliyor.

00010_oto_servis_bakim_ve_tamir_thumb_875x500.jpg


Arabanızın ön ve arka kısımlarındaki kabloları kontrol ederek buradaki kablolarda herhangi bir iletişim sorunu olup olmadığını kontrol edin, eğer dikkatinizi çeken herhangi bir şey yoksa arabanızı en yakın otomobil tamirhanesine götürmeniz gerekebilir.

ESP sistemi aniden yaptığınız frenlemeler ve manevralarda aracın kontrolünüzden çıkmasını engelleyen sistemdir. ESP sistemi aracınızın çeşitli sensörlerinden aldığı veriler sonucunda tekerleklere belirli düzeylerde fren uygular. ESP ışığı sabit ve sürekli olarak yanıyorsa yüksek ihtimalle aracınızda bir ESP sorunu vardır, ESP sisteminde var olan sorunlar birçok araç parçasıyla doğrudan ilişkili olabileceği için bir otomobil tamircisine gitmeniz her zaman için önerilir.​
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst