Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Navigasyon Sistemleri Gps

Hakan Özdemir

Moderatör
Moderatör
Katılım
4 Eyl 2021
Mesajlar
26
Tepki
4
Puan
3
Gps, global position system ( Küresel konumlama sistemi ) Kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Askerî maksatlı kurulan bu sistem, düzenli biçimde kodlanmış veriyi yollayan uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üstündeki kesin yeri tesbit edebilmeyi olası kılar. Bu sistem 1980'li senelerden başlamak üzere sivil kullanıma açıldı. Gps alıcıları, uydulardan varan radyo sinyallerini alır, böylelikle yer belirleme olası olur.

Gps sistemleri, askerî sahada ve havacılık gibi pekçok sahada kullanılmaktadır.

Gps sistemini “navigasyon” ile beraber ele almak mantıklı olacaktır. Navigasyon, bir noktadan farklı bir noktaya gitmek için en elverişli yolu tayin etme işlemidir. Navigasyon aygıtları ise, dünyanın etrafında dönmekte bulunan 24 adet uydunun gönderdiği sinyallerin toplanması aracılığı ile konumunuzun hesaplandığı, rakamsal haritalar sayesiyle bu noktaların size görsel olarak gösterildiği sistemdir. Yol kılavuzu da size en kestirme yolu anında hesaplar. Buna ek olarak seyahat sırasında hem sesli hem görsel olarak sizi yönlendirir. Cihaza entegre edilen rakamsal haritalar, size anlık olarak nerde olduğunuzu sunar. Navigasyon sistemleri, uydudan aldıkları görüntüler ya da kayıtlı harita yazılımları yardımıyla yön bulmayı kolaylaştıran sistemlerdir. Özellikle günümüzde, araçlarda kullanımı yaygındır. El tipi navigasyon aygıtları da mevcuttur.

Günlük yaşamda gps ve navigasyon sistemlerinin birbiri ile aynı imiş gibi kullanıldığını görüyoruz. Halbuki gps, navigasyonun bir alt dalıdır, bu yüzden pek çok gönderir mevcuttur. Gps sistemi, teknoloji baz alan bir sistem olduğundan navigasyonda en ehemmiyetli unsurdur diyebiliriz.

Navigasyon aygıtları ne şekilde çalışır?

Gps sistemindeki uydulardan varan koordinat bilgisi navigasyon cihazınızdaki özel yazılım sayesiyle cihazın ekranına dijital yol haritası olarak yansır ve bulunduğunuz konumu, ayrıntılı biçimde ekranında gösterir. Navigasyon aygıtları ve ayrıca başka tüm gps navigasyon aygıtları her ne kadar aynı uydulardan aynı veriyi alsalar da pratik olarak yanlızca dijital bir pusula olarak bulunduğumuz konumu gösterir.

Navigasyon cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?

Navigasyon cihazlarında ehemmiyetli bir konu bu cihazların ekranlarıdır. Ekranın büyük ve ışıltılı renklere açık olarak bulunması işimizi kolaylaştıracaktır. Özellikle sürüş sırasında yararlanılacak cihazlarda bu özelliğe dikkatte bulunulması lazımdır.

Navigasyonun temel fonksiyonu yol göstermek olduğuna göre, cihazda kullanılmakta olan harita oldukça mühimdir. Buna ek olarak, haritanın güncellenme sıklığı da cihazdan en fazla yarar sağlayacağından bu konuda dikkate alınmalıdır.

Cihazda bulunan ilave özellikler de ( Mp3 çalabilme ve benzeri. ) Cihaz seçiminde etkili olabilir.

Cihazda kullanılmakta olan ses kalitesi, cihazda kullanılmakta olan yazılımın kaliteli ve ihtiyaçlarımıza yanıt verebiliyor olarak bulunması, cihazın ergonomik olarak bulunması gibi özellikler de navigasyon cihazı satın alırken göz önünde bulundurmamız lazım olan etmenler arasında.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst