Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Mahrumiyet Bedeli Tazminatı

Katılım
20 Şub 2022
Mesajlar
4
Tepki
0
Puan
1
Konum
İstanbul
Aracı hasara uğrayan kişi tamirat süresi boyunca araçtan mahrum kalmakta ve gerekirse bir araç kiralamaktadır. Bu durumda mahrum kalınan aracın emsallerinin kira bedelince kendisine ikame araç bedeli ödenmektedir. İkame araç bedeli tazminatı ile kişi mahrum kalma bedelini kendisine bir araç tahsis edilmiş olsa dahi tazmin edebilmektedir. kapsamına alınmayan ikame araç bedeli yahut ticari kazanç kaybı bedeli tam kusurlu araç maliki ve sürücüsünden tahsil edilecektir. Yani ikame araç bedeli sigorta şirketinden talep edilememektedir.

Araç Mahrumiyet Bedeli Hesaplama

Araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın günlüokay ikame araç bedeli ile (araç kiralama bedeli) onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır. Örnek olarak, onarım süresi 20 gün ve ikame araç bedeli 100 TL olan bir araç için araç mahrumiyet tazminatı 20X100 =2000 TL olarak hesaplanır.

ARAÇ MAHRUMİYETİ

Hasar gören bir aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması sebebiyle ortaya çıkan zarar ya da araçtan yoksun kalma tazminatı olarak tanımlanmaktadır. Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kural olarak sahibi ve sürücüsü sorumludur. Ayrıca sigorta şirketlerinin, mağduriyetleri gidermesi sürecindeki ihmalleri sebebiyle, onarım süresi uzayan ya da aracın perte/hurdaya çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinden talepte bulunulabilir.

İlgili kazaya uğrayan aracın, nasıl kullanıldığı (özel veya ticari araç), aracın kullanan kişinin kullanıldığı güzergah (örneği kişinin evi ile iş yeri arasındaki uzaklı gibi), zaten araç kullanılsaydı da gidip gelmesi halinde yapacağı zorunlu giderler (yakıt, amortisman gideri gibi) belirlenecek zararından indirilir.

Araç Mahrumiyet Bedeli Nedir?

Uygulamada, araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın yerine, emsal bir araç kiralanırsa (veya kiralanmış olsaydı) kiralan aracın günlüok bedeli ile (yani araç kiralama bedeli) hasarlı onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır. Bu da umumiyetle araç kiralama şirketlerinin bedelleri üzerinden hesaplamalar yapılabilmektedir.

Araç Değer Kaybı ve Mahrumiyet Bedeli

ile mahrumiyet bedeli bir biri ile ilgili ve bağlantılıdır. Değer kaybı oluşan araçta aynı zamanda mahrum kalma da meydana gelmiştir. Net sitemizde ki talep formu, e-posta ve telefonlar vasıtasıyla tarafımıza ulaşmanız, ilgili belge ve bilgileri tarafımıza sunmanız, görüşmeniz ve istişareler ardından mümkün olan en kısa sürede fiyatlandırma ve ödeme yapılmasından sonra uzman mütalaası e-posta ve kargo yolu ile ıslak imzalı olarak talep edene ulaştırılmaktadır. Emsal raporlarımız da gizlilik esasına göre sitemizde yayınlanmaktadır.
Konu ile ilgili faydalanabileceğiniz diğer makaleler;Araç Mahrumiyet Bedeli Tazminatı
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst