Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

ArabaForum

Yönetici
Yönetici
Moderatör
Katılım
13 Ağu 2021
Mesajlar
85
Tepki
35
Puan
18
Konu içeriğimiz 2022 yılı itibariyle de günceldir.

Herhangi Bir Aracı(Avukat v.s.) Olmadan Araç Değer Kaybı Başvurusu ve Hesaplaması İçin Yapılacak İşlemler;Öncelikle %100 haklı olduğunuz bir kaza için tutanak tuttuğunuzu ve kaskonuzun olduğunu varsayıyorum. İlk önce tutanak tutuyorsunuz tutanakta kaza saati dk sı v.s. herşeyi doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Aksi durumda değer kaybı için atanan ekspertiz sizden kaza anında çekilen fotoğrafın üzerindeki saat dk bilgisini talep etmekte.

Arabayı servise verdiğinizi varsayıyorum kasko varsa doğrudan kaskonuz üzerinden tamir v.s. yapılıyor
Daha sonra aracınızı servisten aldıktan sonra servis size evrakları çıktı olarak veriyor bu evraklar şunlar;
Arabanın tamiri yapılırken çekilmiş servis fotoğrafları
Tuttuğunuz tutanağın bir çıktısı orijinali onlarda kalıyor
Servisin kesmiş olduğu detaylı fatura değişen parçalar tutarları v.s. ayrıntılı yazıyor
Ve son olarak dosya numarası alıyorsunuz
Servisten arabayı aldıktan sonra size çarpan %100 kusurlu kişinin sigorta firmasını arıyorsunuz. Müşteri temsilcisi sizden dosya numarası v.s. soruyor kasko firmanız rucü etmişm mi diye bakıyor. Rucü etmiş ise sizden evrakları göndermenizi istiyorlar. Çarpan kişinin trafik sigortası firmasına aşağıdaki evrakları iletiyorsunuz.
Hem sizin hem çarpan kişinin araç ruhsatı
Kaza tespit tutanağı
Hasarlı aracın renkli fotoğrafı(sizin aracınızın)
Araç onarım bilgisi(Servisten aldığınız fatura)
Kendi kasko firmanızdan alacağınız sağ üst köşesinde rücu var yazılı tazminat miktarını içeren eksper raporu
Kasko firmanızdan aldığınız renkli tamir fotoğrafları
Kimlikler(zorunlu olmayabilir)
Sizin ve çarpan aracın trafik sigortası kasko evrakları(zorunlu olmayabilir)
Boş bir kağıda çarpan kişi Sigorta Şirketine; Kendi plakanız, çarpan kişinin plakası, değer kaybını talep ettiğinizi belirten bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçe içeriğinde Kendi IBAN-TC Kimlik Ad Soyad İmza- Kaza Tarihi Telefon- Çarpan Araç plaka, çarpan kişi sigorta firmasından alınan dosya no çarpan ad soyadı belirtiyorsunuz.
Son olarak çarpan kişinin sigorta firması ile telefondan aldığınız bilgiye göre örneğin ben web siteleri üzerinden evrakları göndermiştim. Bu şekilde işlemi başlattılar.
Son olarak değer kaybı hesaplama kısmına gireceğim. Şikayet var üzerinden örnek bir firmanın verdiği cevap üzerinden hesaplamayı anlatacağım.


1635683500994.png"Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları/ Ek 1- Değer Kaybının Hesaplanması" tablosu şu şekilde hesaplanıyor.1635683646206.pngBaz Değer Kaybı = Aracın Rayiç Bedeli x %19

Aracın Rayiç Bedeli Nasıl Bulunur;

Yine araştırmalarımıza göre piyasa bulunan popüler bir kaç web sitesindeki değerin ortalaması alınıyor. Doğrudan kaskodaki aracın kasko bedeli hesaplamaya alınmıyor. Örnek bir hesaplama yapalım.

Örnek Araç Rayiç Bedelimiz: 290 bin TL olsun.Baz Değer Kaybı = 290 000 TL x %19

Baz Değer Kaybı = 55100 TLToplam Değer Kaybı Hesaplama;

Toplam Değer Kaybı = Baz Değer Kaybı x Hasar Boyutu Katsayısı x Araç Kullanılmışlık Düzeyi(Km) Katsayısı

Hasar Boyutu Katsayısı Hesaplama;

1635684059174.png

1635684510047.png

Yukarıda aracın rayiç bedelini öğrenmiştik 290bin TL bu tabloda 150001-300.000 TL olan kolona denk geliyor. Tramerine işlenen tramer kaydını sms atarak öğreniyoruz. 12400 TL hasar kaydınız tramer kaydında olduğunu farz edelim. 290Bin TL'nin %'de kaçı 12400 TL yapar ? %4.44 gibi birşey yapıyor. Yukarıdaki tabloya göre A3 kısmına denk geliyor.Araç Kullanılmışlık Düzeyi(Km) kaza anında kaç KM ise aşağıdaki katsayıyı alıyoruz. Çarpma anında 20bin KM olduğunu varsayalım.

1635684373766.png

Toplam Değer Kaybı = Baz Değer Kaybı x Hasar Boyutu Katsayısı x Araç Kullanılmışlık Düzeyi(Km) Katsayısı

Toplam Değer Kaybı = 55100 TL x 0.50 x 0.80

Toplam Değer Kaybı = 22040 TL yapıyor.. Sigorta firmaları bu rakamın çok altında bir tutar verdiği durumda yasal yollardan hak talep edilebilir.Bu arada hesaplamamda hata varsa veya anormal bir durum görüyorsanız konu altından yazarsanız sevinirim. Ayrıca değer kaybı alan kişilerde bu şekilde Avukat veya Farklı bir aracı olmadan değer kaybını alanlar tutarları hesaplayıp teyit ederse sevinirim.
 
Katılım
20 Şub 2022
Mesajlar
3
Tepki
0
Puan
1
Konum
İstanbul
Yönetici arkadaşa bir ek yapayım yüksek müsadesi ile;
Araç değer kaybı taleplerinizi kendiniz yapmanız mümkündür. Sigorta şirketine ilgili evraklar ile başvuru yaparak süreci takip etmeniz yeterli olacaktır. Yüzde yüz haklı olmanıza gerek yok, haklılık payınız kadar araç değer kaybı tazminatı alabilirsiniz. Örnek üzerinden izah edeyim. 10 liralık bir değer kaybı tazminatı paranız var. Yüzde yüz haklı olursanız tamamını alırsınız. Haklılık payınız yüzde 50 olursa bunun yarısını yani 5 lirasını alabilirsiniz.
Araç değer kaybı dilekçe örneği yapacağınız başvuru için yeterli olacaktır. İnternette ilgili anahtar kelime ile arama yaparsanız çok sayıda dilekçe örneği bulabilirsiniz.
Ancak şunu belirtmekte fayda var. Sigorta şirketinin size hak ettiğiniz değer kaybını verip vermediğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Araç değer kaybı hesaplamasını yapmak oldukça kolay yukarıda da ilgili formül var. İnternette de bir çok araç bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst