Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Arabanıza Çok Fazla Yağ Koyarsanız Ne Olur?

ozgur

Moderatör
Moderatör
Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
15
Tepki
13
Puan
3
Bu konuda kısa be ilk cevabım hiçbir şey hissetmeyeceğiniz yönündedir. Uzun ve doğru cevap ise;
Aracınıza ne kadar ve ne tür bir yağ koyduğunuz arabanızın modeliyle ilgilidir. Bir motora çok fazla yağ koymak, piston segmanları veya valfler gibi parçalara zarar verebilir. Katalitik konvertör de risk altındadır. Bu fazla yağ yanma odasına girerse, ateşleme sürecini etkileyerek zayıf gaz kilometre ve emisyon sorunlarına neden olabilir.

imgonline-com-ua-Resize-IqagEWq2FVU.jpg


Bir motordaki çok az yağın büyük sorunlara yol açabileceği gibi, arabaya çok fazla yağ koymak da aynı derecede zararlıdır. Arabanızın motorunu aşırı yağlamak, bu kadar yüksek miktarda yağlayıcıyla çalışmak üzere tasarlanmamış parçalarda aşınma ve yıpranmaya neden olur.

Motorda aşırı miktarda yağ olduğunu fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede bir profesyonelden yardım almanız en iyisidir. Sadece biraz yağ boşaltın ve yağ seviyesinin üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olun.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst