Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Arabanın Aşırı Isınma Nedenleri?

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Katılım
18 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
8
Puan
8
Bir araba motorunun aşırı ısınmasına birçok şey neden olabilir, ancak söz konusu olduğunda, motorun aşırı ısınmasına neden olan sadece 2 şey vardır: çok fazla ısı ve yetersiz soğutma. Bir arabada, motordan gelen fazla ısıyı dağıtmak ve havaya geri göndermek için bir radyatör ve bir su pompası vardır. Soğutma sıvısı sürekli olarak radyatörde hareket eder, soğuk havayı sıcak bileşenlerle temas ettirir ve ardından bu ısıyı atmosfere boşaltır. Kayışlar, hortumlar veya radyatör kapakları gibi eski yıpranmış parçaları değiştirmezseniz, gereksiz yere aracınızın genel sıcaklığını artırmış olursunuz. Bunun nedeni, bu bileşenlerin eskidikten sonra iyi çalışmamasıdır, bu nedenle ısıyı da aktaramaz veya dağıtamazlar, bu da daha yüksek motor sıcaklıkları anlamına gelir.

Arabanıza iyi bakın, o da sizinle ilgilenecektir. Araba motorunun aşırı ısınmasını önlemenin en iyi yolu, arabanızda düzenli olarak soğutma sıvısı yıkama ve değişimleri yaptırmak ve araç üreticinizin önerdiği şekilde radyatör bakımı konusunda güncel kalmaktır. Rutin incelemeler ayrıca olası radyatör veya motor sorunlarını daha kötüye gitmeden düzeltmenize yardımcı olabilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst