Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Arabamdan Gelen Vurma Sesi̇ Nedi̇r?

Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
38
Tepki
10
Puan
8
Motorunuz hem arabanızı çalışır durumda tutmak için çok önemlidir hem de tamiri ucuz değildir, bu nedenle motor vuruntusunu çok da önemli bir şey olarak görmemek iyi bir fikirdir. Arabanızın ömrü boyunca birçok farklı ses duyacaksınız. Bazıları normal olsa da, diğerleri gerekli bir motor onarımı gibi daha ciddi bir şeyin sinyalini verebilir. Ne yazık ki, motor vuruntusu gibi sesler ciddi motor hasarına neden olan sorunlar anlamına gelebilir . Motorunuz hem arabanızı çalışır durumda tutmak için çok önemlidir hem de tamiri ucuz değildir, bu nedenle motor vuruntusunu çok da önemli bir şey olarak görmemek iyi bir fikirdir.
1643910739482.png


MOTOR VURGUSU NEDİR?​

Motorunuz vuruyorsa, gerçekten duyduğunuz şey, motorunuzun silindirlerinde eşit olmayan bir şekilde yakıt yanmasıdır. Uygun hava ve yakıt dengesiyle, küçük yakıt cepleri birer birer yanacak ve böylece eşit aralıklarla dağılacaktır. Bu denge bozulduğunda, yakıt ceplerinin yanlış zamanda yakılmasının neden olduğu şok, bir vuruntu sesine ve titremeye neden olur ve bu da potansiyel olarak motor silindirlerine zarar verebilir.

MOTOR VURUNMASININ BİRKAÇ OLASI NEDENİ VARDIR​

Dolayısıyla motorunuzdaki hava-yakıt karışımının uygun olmayan şekilde ateşlenmesi, bu vuruntu sesinin sorumlusudur. Ama arabanızın motorunda bu tepkiye ne sebep olabilir? Birkaç olasılık var - ve neyse ki, bir tamirciye acele etmeden bazılarını kendi başınıza deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir süredir motor vuruntusu yaşadıysanız, motorunuza daha fazla hasar verilmediğinden emin olmak için bir tamirciye bakmak en iyisidir.

YENİ BUJİLERE İHTİYACINIZ VAR​

Arabanızın bujileri, motorunuzun silindirlerindeki hava-yakıt karışımını ateşlemekten sorumludur. Bir veya daha fazlası aşınmış veya arızalanmışsa, bu ateşleme olması gerektiği gibi olmayacaktır. Bujilerinizin zamanla aşınması tamamen normaldir, ancak işlerini yapamayacak duruma gelmeden önce bunları değiştirmeye devam etmek iyi bir fikirdir.

Neyse ki, arabanızı bir ayar servisine getirmek bujinin değiştirilmesini halledecektir . Bu aynı zamanda ucuz bir araba tamir servisidir, bu nedenle sizin veya cüzdanınız için çok fazla stres yaratmaz. Genel bir kural olarak, bu zaman aralığı kullanılan bujinin tipine bağlı olsa da, yaklaşık her 30.000 mil'de bir bujilerinizi değiştirmeyi hedeflemelisiniz.

Araba Motoru


YANLIŞ TÜR YAKIT KULLANIYORSUNUZ​

Her arabanın farklı yakıt gereksinimleri vardır. Bazı otomobillerde, özellikle daha sportif otomobillerde, yüksek oktanlı yakıt için üretilmiş motorlar bulunur. Aracınızın kullanım kılavuzuna bir göz atın ve doğru yakıt türünü doldurduğunuzdan emin olun. Motorunuz yüksek oktanlı yakıt için üretilmişse ve daha düşük oktanlı yakıtla doldurursanız, motor vuruntusuna neden olabilir. Yanlış yakıt türünün uzun süre kullanılması da ciddi motor hasarına neden olabilir.

Benzin pompasında prim yerine normal yakıt alarak para biriktirmek cazip gelebilir, arabanız için doğru yakıt türü değilse, bu kötü bir fikirdir. Yakıtta biriktirdiğiniz parayı bunun yerine motor onarımlarına harcarsınız.

KARBON YATAKLARINDAN BİR YAPINIZ VAR​

Bunları önlemeye yardımcı olmak için karbon temizleme deterjanları içeren Amerikan yakıtına rağmen, motorda doğal olarak bazı karbon birikintileri oluşacaktır. Bu tortular ne kadar fazla oluşursa, motor silindirlerindeki hava-yakıt karışımı için o kadar fazla sıkıştırma olacaktır. Bu, motorun vuruntusuna yol açabilir ve motor silindirinde hasara yol açabilir.

Neyse ki, bir tamirci, işleri tekrar normale döndürmek için motorunuzun silindirlerindeki bu karbon birikintilerini temizleyebilir. Sizin veya tamircinizin, motor vuruntusunu ve neden olabileceği diğer hasarları önlemek için fazla karbon birikintisi olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmeniz önerilir, bu nedenle araç muayenelerini eksik etmeyin.

ARACINIZ VURDUĞU GİBİ SES OLDUĞUNDA, AAMCO BAY AREA'YI ARAYIN​

Tık tık orda kim var? Motorunuz çalıyorsa, size en yakın AAMCO Bay Area lokasyonundaki uzman tamirciye götürün. Bir motor tamirinin sizi üzmesine izin vermeyin . Bir tamirciye soruna ne kadar erken baktırsanız, cüzdanınızdan bir ısırık alacak ciddi bir onarımla o kadar az uğraşırsınız. Motorun vuruntusunu önlemek için düzenli bakım arıyorsanız veya zaten yaşıyorsanız, bizi arayın .
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst