Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Arabaların Motoru Nasıl Temizlenmelidir?

MrKılıç

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
41
Tepki
7
Puan
8
Göz ardı edilmesi kolay ve temizlenmesi zor motorlar genellikle ihmal edilir ve çoğu sürücü motoru düzenli olarak temizlemeyi umursamaz. Ancak sık sık kaputun altında yıkarsanız, arabanızın motoru daha uzun süre en iyi şekilde çalışmaya devam edecek ve bu da satış zamanı geldiğinde fiyatının artmasına neden olacaktır.

Birçok sürücü, motor bölmesini temizlemenin ekipmana zarar vereceğinden ve nemin içeri girmesine izin vereceğinden korkar. Ancak önleminizi aldığınız ve doğru ürünleri kullandığınız sürece, aldığınız gün kadar güzel görünen bir motora sahip olursunuz.

Bu yazımızda, motorun yanması için aracınızın motorunu nasıl güvenli bir şekilde temizleyeceğinizi anlatmak istedik.

Motorunuzu temizlemek için gerekenler

Motoru güvenli bir şekilde temizlemek için önce motorun yanındaki elektrik kablolarını koruyun.

Motorunuzdaki yağı ve kiri boşaltmak için kaliteli bir aerosol temizleyici kullanabilirsiniz.

İyice temizlemek için sert kıllı bir fırça kullanın. Tekerlekli bir fırça tercih edilebilir. Çünkü ulaşılması zor yerlere ulaşmanızı sağlar.

Motoru yıkamak için bir hortuma ihtiyacınız olacak. Motorunuzu yıkamak için yüksek basınçlı yıkayıcı kullanmak zor olabilir çünkü basıncı ayarlayamazsanız, güçlü su arabanızdaki bağlantılara zarar verebilir. Bunun için sıradan bir hortum yeterli olacaktır.

Yıkanmasına rağmen motor yorgun mu görünüyor? Yüksek kaliteli motor emayesi görünümünü eski haline getirecek ve koruyucu bir kaplama ekleyecektir.

Modern motorların çoğunda, yaşla birlikte yaşlanmaya başlayan siyah plastik kapaklar bulunur.

Güvenlik ipuçları ve önlemler

Elektrik bağlantılarını su ve nemin elektrik bağlantılarına girmemesi ve sorun yaratmaması için ayırmalısınız.

Alarm sistemleri ve kablolama; Genel olarak, kaputun altındaki tüm elektrik bağlantılarını kesmek en iyisidir.

Sıcak parçalarla veya buharla doğrudan temas sonucu yanabileceğiniz için, sürüşten hemen sonra veya bir süre çalışır durumdayken motoru temizlemeye başlamayın. Ancak motor biraz sıcakken ve tamamen soğumadan temizlenmesi tavsiye edilir. Kir ve kurum, motor sıcakken gevşer ve yıkarsanız daha kolay çıkar.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst