Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Arabada Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Katılım
16 Ağu 2021
Mesajlar
39
Tepki
10
Puan
8

Araba Hava Filtresi Nedir ve Ne İşe Yarar?​

Aracınızın içten yanmalı motoru, güç üretmek için belirli miktarlarda hava, yakıt ve kıvılcım gerektirir. Gerekli hava aracın dışından çekilir ve motora girmeden önce hava filtresinden geçer. Ancak dışarıdaki hava, kum taneleri, yapraklar, kir, polen ve hatta kuş tüyleri gibi potansiyel motora zarar veren kirletici maddelerle doludur. Hava filtresinin görevi - yakıt ve yağ filtresininki gibi - bu zararlı kirleticileri hapsetmek ve hasara yol açabilecekleri motora çekilmelerini önlemektir.

Hava Filtrenizi Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?​

Bir düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir bakım öğedir. İdeal olarak, bu her 12.000 mil veya 12 ayda bir - daha sık olarak araç düzenli olarak tozlu bir ortamda kullanılıyorsa. Hava filtresinin kağıt veya pamuk bariyerinde kirleticiler biriktiğinden, havanın içinden geçmesi giderek zorlaşır ve bu da önemli motor performansı sorunlarına neden olabilir.

Uyarı İşaretleri Hava Filtreniz Kirlenmiş Olabilir​

Aracınızın performans sorunlarının tümü kirli veya tıkalı bir hava filtresinden kaynaklanıyor olabilir. İşte aranacak birkaç uyarı işareti:
 • Azaltılmış motor gücü, gaz tepkisi veya hızlanma
 • Kötü gaz kilometre
 • Tekleme yapan veya kaba rölantide çalışan motor
 • benzin kokusu
 • Siyah duman
 • Motor ışığının yandığını kontrol edin

HAVA FİLTRESİNİ DEĞİŞTİRMEK HIZLI VE KOLAYDIR.​

YouTube kanalı Gears and Gasoline ile Ben , bu kısa videoda 2012 Honda Civic'indeki hava filtresinin nasıl değiştirileceğini gösteriyor.
ARAÇ SİSTEMİ
Sıvılar ve Filtreler
YETENEK SEVİYESİ
Acemi
Bu, yeni DIY'ciler için iyi bir proje
TAMAMLAMA ZAMANI
15-30 Dakika
NEYE İHTİYACINIZ OLACAK
 1. 1
  Kaputun iç açmasını bulun ve kaputu açın.
 2. 2
  Kaput yakalama kolunu bulun ve bir tarafa kaydırın. Başlığı kaldırın ve kaput desteğiyle güvenli bir şekilde destekleyin.
 3. 3
  Izgaraya yakın olması gereken hava filtresi kutusunu bulun - muhtemelen ona giden bir hava giriş borusuna sahip olacaktır.
 4. 4
  Genellikle kelepçeler veya kelebek somunlarla tutulan hava filtresi kutusunun kapağını çıkarın. Bazı araçlar, hava kutusunu açmak için cırcır ve soket gibi temel el aletlerine ihtiyaç duyacaktır.
 5. 5
  Eski hava filtresini çıkarın ve hava filtresi kutusunda birikmiş olabilecek kalıntıları (yapraklar, dallar, böcekler vb.)
 6. 6
  tam olarak eskisi gibi yerleştirdiğinizden emin olarak değiştirin . Bazı filtrelerde, filtre ve kutudan geçen hava akışının yönünü gösteren bir ok bulunabilir.
 7. 7
  Kapağı sabitleyin, kaputu tekrar kapatın ve gitmeye hazırsınız!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst